Helsingin hovioikeus vahvisti aiemman käräjäoikeuden tuomion, jolla kaksi kehitysmaista tullutta miestä tuomittiin suhteellisen pitkiin vankeuksiin lapsiin kohdistuneista seksuaalirikoksista.
26-vuotias Habiballah Kheirallah tuomittiin peräti 9 vuoden ja 2 kuukauden ehdottomaan vankeuteen kolmesta törkeästä lapsenraiskauksesta ja törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä.
34-vuotias Habib Nazar tuomittiin 2 vuoden ja 10 kuukauden ehdottomaan vankeuteen lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä, törkeästä raiskauksen yrityksestä ja törkeästä lapsen seksuaalisen hyväksikäytön yrityksestä.
Maksettavaksi molemmille tuli pienet korvaukset.
Uhriksi joutuivat 14- ja 15-vuotiaat tytöt, jotka olivat omilla teillään. Tekoaika ja -paikka oli 2022 alkuvuodesta Helsingissä. Miehet käyttivät tyttöjen ”yöpaikattomuutta” ja nuorta ikää hyväkseen ja juottivat heille alkoholia. Raiskauksien yhteydessä käytettiin myös kovaakin väkivaltaa.
Tytöt eivät ihan suosiolla antaneet kehitysmaalaisten raiskata itsejään, sillä esimerkiksi yhdessä raiskauksessa 14-vuotias pystyi potkaisemaan Nazaria sen verran lujasti, että panohalut hiipuivat hieman.
Miehet ovat kotoisin jostakin arabimaasta, mahdollisesti Pakistanista.

Tulevaisuuden suomi ei näytä kovin turvalliselta enää edes lapsille.Jos demarit pääsevät valtaan, heitä tulee valtavasti lisää.
..ootappa vuosi niin taas on karkkia kaikille.
Hapipalli raiskaa. Kuka on ullattunut?
Oletettu on myös oikein tupla allah. Vähämmästäkin sitä tulee suuruuskuvitelmia.
Lainsäätäjän on säädettävä kumipääkeppostelusta sen verran pikakoppia että sitä osataan pelätä ja jätetään keppostelut tekemättä.
Habib Allahin 9 v 2 kk on ihan kelpo tuomio, jos joutuu lusimaan sen kokonaan.
Ei joudu. Siinähän se vitsi piileekin. Jos on ensikertalainen, istuu puolet sekä koevapauteen pääsee kai jotain puoli vuotta aiemmin..?
Eli istuu siis alle puolet oikeasti.
Totta, ja espoolaismies ”espoolaismies” logiikalla ensikertalainen on ”ensikertalainen”.
Minilexiä jos oikein tulkitsen, niin kaksi vuotta nuorempana olisi kai tullut se 1/3 lusittavaa (tekoaika 2022).
Anteeksi kielenkäyttöni, mutta samasta osoitteesta opin, että muuan Bouanane on aivan vitun tyhmä jätkä! ” Alle 18-vuotiasta ei voida koskaan tuomita elinkautiseen vankeusrangaistukseen.” Turun visiitti 17-kesäisenä olisi tiennyt kolmisen vuotta Hämeenlinnaa (naistenvankila oma lisäykseni, ei ollut sukupuoli siihen aikaan vielä ilmoitusasia). Nyt se voisi istua elinkautista esim junansuistamisesta astetta coolimpana poikana.
Taidat olla oikeassa tuosta kolmasosasta, mutta jotain kiristyksiä nykyhallitus on tehnyt mutta en ole niistä kovin hyvin perillä kun en jaksa kaikkia Suomen uutisia seurailla, tosin se tulee varmaan muuttumaan kun kohta vaihtuu maisema.
Kaikki rikokset mitkä tehty ’nuorena henkilönä’, alle 21v täytäntöönpannaan 1/3, kertalaisuudella ei ole tähän mitään merkitystä.
Totta.
Sinänsä joo kelpo tuomio, mutta parempiakin olisi. Välitön karkoitus ja tuomion lusiminen omassa maassaan, niin ettei tämänkin ihmisjätteen elätystä tarvitssisi hoitaa suomessa. Lapsista välittävässä yhteiskunnassa tuota ei olisi maahan ikinä päästetty ja maahan pääsyn virheen korjauksena oikea tuomio olisi ollut teloitus..
Siinäpä on vain se, että joutuisiko tuo edes istumaan omassa maassaan vai maksaisivatko sukulaiset lahjuksilla heti sen vapauteen? Meinaan, en usko että jonkun vääräuskoisen raiskaaminen on tuolla päin millään asteikolla kovin suurikaan synti.
Ainahan noille voisi tehdä kastraation ennkuin potkii maasta pois.
Pistää oikein miettimään mitä kaikkea ”kivaa” noinkin pitkän tuomion ansaitsemiseen on tarvittu… anaaliseksiä? Sukupuolitaudin tartuttamista? Pysyvän vamman tuottaminen?
Joka tapauksessa kerrankin asiallinen tuomio, toivottavasti tekijä ei pääse ensikertalaisena.
20-30 vuotta ilman ehdonalaista olisi asiallisempaa, kuten sellaisissa maissa missä tuomioiden tarkoitus on rangaista tekijää eikä ”parantaa” häntä.
Mitä hyötyä minkään pituisesta tuomiosta on? Eihän mikään eläintarhassa pidetty otuskaan ymmärrä onko sitä pidetty häkissä 2 vai 10 vuotta
Kun tehtyä ei saa tekemättömäksi, korvaukset maksuun, ukot kotimaihinsa ja elinikäinen maahantulokielto. Liian kallista ”lystiä” veronmaksajille.
Vasta vankilan kautta ja korvaukset maksettuaan se kengän kuva persiiseen. En tule kyllä tippaakaan vastaan tuohon ”vankiloissa pitäminen on liian kallista veronmaksajille”. Eivät ne vankilat tosiaankaan mitään lomakohteita ole, edes täällä Suomessa.
Täyskuohinta. Munat ja makkarat tunkiolle. Turha luulla, että muu muslimia laittais katumapäälle.
Miten ihmeessä tämä tuomio näin nopeasti tuli? Neljässä vuodessa nämä kädelliset ovat taatusti kerenneet ajella muitakin ’vääräuskoisien’ lapsia, suvakkihuorien ohessa.
Karkoitusta ei tietenkään edes harkita.
Sama ihmettelin. ja kuinkahan kauan on pidetty tutkintavankilassa ennen kuin on laskettu vastaamaan vapaalta?
Ja kuten itsekin huomasit, mitähän lienee sinä aikana tapahtunut kun ovat olleet vastaamassa vapaalta…
Yhdysvalloissa jos rikos on tarpeeksi törkeä, eli henkeen tai terveyteen kohdistuva, harvemmin pääsee vastaamaan vapaalta eli tuomari ei myönnä takuita.
Silloin pysyt tutkintavankilassa eikä sitä usein edes vähennetä varsinaisessa tuomiosta. Kun tuomari tutkintavankeuden jälkeen lukee tuomion, niin siitä alkaa vasta varsinaisen tuomion lusiminen. Joskus tutkintavankeus voidaan vähentää vankeustuomiosta ’kohtuuden nimissä’, mutta aika harvinaista se on.
Tässä maassa lähdettiin automaattisesti suoraan istumaan jos tuomio oli 2v tai yli, pokkeuksena olivat monimutkaiset talousrikokset, jotka saattoivat hovissa kääntyä mitenpäin vaan ja käsittelyajat pitkiä. Tämä on uusi normaali, korkeimman oikeuden 2024 antama päätös, jos ei ole pakoiluriskiä tms, niin on kohtuutonta pitää vangittuna ja nykyään tappoihin ja jopa murhiin vastataan vapaalta. Kun näitä rikollisia ruvettiin rahtaamaan tänne ja katsomaan heidän sikailujaan läpi sormien, niin tässä on tulos, nyt on vankilat yliasutettuja ja siviilissä pitkät jonot roistoja joilla tuomio niskassa ja silloinhan kannattaa tehdä lisää rikoksia, koska niistä ei juurikaan kakku pitene ja usein ei ollenkaan.
Joo, muistan tuon että jos tuomio oli vähintään kaksi vuotta niin siitä suoraan linnaan, mutta en ollut kovin hyvin perillä että siihen on tullut tuollaisia löysennyksiä.
Eli Suomessa on siis mahdollista jopa vaarallisten väkivaltarikollistenkin päästä vastaamaan vapaalta! Tämä menee yli minun oikeustajun ymmärryksen enkä viitsi tähän kirjoittaa mitä siitä oikeasti ajattelen. Jos vankiloissa on tungosta, niin sitten rakennetaan uusi vankila ja otetaan siihen rahat vaikka kehitysavusta.
Tietysti parempi olisi puuttua ongelmaan pistämällä kehareilta rajat kiinni kokonaan ja heittää pihalle nekin jotka ovat edes jollain tavalla heitettävissä ulos maasta.
Ei niitä ’jostain’ syystä karkoiteta täältä!
Vankiloita rakennetaan hieman lisää, mutta tyhmempikin tajuaisi jos Suomen vankimäärä moninkertaistuisi ja sen syyt tulisi kaikkien silmien eteen sitä kautta, että miljardeja laitettaisiin vankipaikkojen rajuun lisäämiseen. Olisi kiva kuulla mitä siellä Tampereen pyhäjärven kehitysvammaisten pakoloisten hoitokartanon ympäristössä alkaa tapahtumaan, kun kevät on tullut ja kesää pukkaa. Naapureille se oli kuin lottovoitto, Nokia siirtyi naapuritontille.
Ach. Olen shokissa-Sipiä. Tuonkin vitun pöljän sanomisia saa vieläkin hävetä.
Kaiken lisäksi se valehteli. Olen ihan varma, että se tiesi valehtelevansa ihan alusta lähtien – alunperinkään ei ollut tarkoitus luovuttaa kotiaan ”pakolaisille”.
Kyseessä oli pelkkä ”katsokaa kuinka hyvä ihminen minä olen” temppu.
Laestaedaeiolaeisilla on sama sisäryhmämoraali kuin muslimeilla:
vääräuskoiselle saa valehdella suut silmät täyteen.
Jos tuleekin valehdeltua jollekulle väärälle kohteelle, kaikki synnit saa anteeksi Jesuksen Ristuksen nimesä ja pyhäsä sovintoveresä kenen tahansa uskonveljen anteeksiantamana.
Pipilä on tosin rauhansanalainen, joilta vaaditaan enemmän vastuunottoa kuin vanhalestoilta, vaan eivätpä tällaiset pienet opilliset erot asianomaista haitanne.
Vankilat on täynnä. Eli vapaalla voi helposti olla parikin vuotta ennenkun tilaa vapautuu. Ja kun sen aikaa tehtailee lisää raiskauksia kestää vuosia ennenkun ne edes tutkitaan. Poliisin seksuaalirikoksia tutkivat yksiköt tukkeentui jo 2016. Tutkinta aikojen venyminen katsotaan kärsimykseksi. Ei suinkaan uhrille vaan raiskaajalle. Hän voi vaatia vähennystä tuomioonsa. Ja on niitä annettukkin. Mikä on täysin järjen vastaista. Paljousalennuksia saa sitten myös avokätisesti. Eli kun osoittaa olevansa esim lasten raiskaamisen taparikollinen siitä palkitaan pienentämällä lusimisaikaa. Lisäksi linnasta pääsee aina silliin tällöin perhettä tapaamaan. Kuten Lahdessa somppu jo raiskaus kidutti 14v. Vankilalomalla hän raiskasi 4vuotiaan. Silloin hän istui vasta ekaa tuomiota julmasta lapsen raiskauksesta.
Tuommoisen laskelman on joku tehnyt.
Madre mía!
Prkle! Tällainen peli ei vetele… Tai siis näin ei pitäisi olla.
Ostetaan sitten vankipaikkoja vaikka Balkanin maista ja Albaniasta. Niinhän ne on Tanskassakin siirtelevät niitä sinne saarelle ja ostiko Hollantikin jostain toisesta maasta vankipaikkoja…? Tietysti Suomessa jo tätä ehdottaessa joku alkaisi rääkymään ”kansainvälisistä sopimuksista”. Uhreista nämä viis veisaavat.
Näin ei pitäisi olla, mutta näin on, eikä asiantila tästä miksikään muutu.
Ei tietenkään koska jo tuomio loukkaa heidän islamilaista uskontoaan jossa lasten hyväksikäyttäjät ovat normaali käytäntö.He kerkiävät vielä raiskata monia lapsia ennen kuin heidät saadaan maasta kuten se jaffan persläpi joka teki vuosi rikoksia kunnes viimein tehtiin päätös karkoituksesta pitkin hampain.
jostain on hyvä leikata jos on paljon velkaa, myös paluu muutto on
suositeltava toimenpide” . hyödyttömät kehnot, paluu muuttoa keharille.
ja ei mitään taaskaan toimiteta. pökäleet tuli, pyyhkikää !
Habib sai 7 vuotta alennusta koska tyttö jota raiskasi potkaisi Habib-parkaa munille. Onpas reilua. Se meinaan sattuu ja traumatisoi Habibia! Habiballah varmaan tästä kiehuu raivosta. Voimmeko olettaa että nyt tulee Orpolta ohjeistus: Aina kun muslimi teitä raiskaa, niin älkää vastustelko yhtään. Näin muslimi saa pidemmän rangaistuksen. Yrittäkää vain nauttia tilanteesta ja ajatelkaa vaikkapa kokoomuksen pyrkimyksiä auttaa teitä kaikin tavoin kunhan äänestätte oikein.
Kovasti ihmetytti myös minua miksi toinen sai vain pari vuotta verrattuna toisen yhdeksän vuoden tuomioon vaikka teot oli takuulla tehty ’suunnitelmallisesti yksissä tuumin’. Voi voi, jos Habib olisi saanut jonkun pysyvän vamman potkusta, olisi tuomio alentunut varmaan muutamaan kuukauteen ja raiskattu uhri olisi joutunut maksamaan korvauksia.
Tyttöjen kannattaisi pitää mukanaan mattoveistä ja nappaista habibeilta munat pois. Kyllä se kiima siitä hyytyisi. Alaikäisenä ei tulisi edes tuomiota.
Kannatan ideaasi! Mutta ottaen huomioon suomen demla oikeuslaitoksen, niin veikkaanpa, että alle 15-vuotiaskin saisi ”tuomion” habibin kuohimisesta. Tuomio olisi (kenttäpatjaksi eikun), pullaa, ja piparia leipomaan vastaanottokeskukseen, koska on rasisti! Habib halusi vain rakkautta ja tyttö antoi puukkoa munille, pakko olla natsi.
Tyttöjen kannattaisi ensi teoikseen katsoa minne menee ja kenen seurassa, mutta muutoin, jos minulla olisi oma tytär niin opettaisin sen kyllä kantamaan mukanaan veittä – ja myös miten sitä kuuluu käyttää. Suomen laki kun ei ketään tuolla suojele, ei ennen eikä jälkeen.
Joo, mutta 12-14-vuotiaat tytöt ei ajattele samalla tavalla kuin me aikuiset.
Etenkin kun ne juotetaan humalaan, ja vielä enemmän jos lasiin tiputetaan tyrmäystippoja kuten Suomessa on käynyt monta kertaa.
Niitä on tosi helppo saada eikä tarvita reseptiä. En kyllä aio antaa mitään vinkkejä.
Voisi pikku-Anut ja Sadut aika kätevästi viiltää 30cm aukot Mohammedien vatsoihin. Olisi aika huvittavaa katsoa Mohammedia rääkymässä verilätäkössä yrittäen kauhoa suoliaan takaisin ammottavaan reikään. Siistein TikTok-video ikinä.
Mulla saattaa käsilaukusta jotain pientä löytyäkin…ehkä pitäisi olla hiljaa nyt kun ensi viikolla tullaan Suomeen…mutta pskat siitä. Suojelen itseäni tarpeen tullen semilaittomasti eikä minua kiinnosta mitä siitä laki sanoo. Onneksi vielä monet judoheitot, potkut ja muut liikkeet on hallinnassa.
Sinulla on hallinnassa nyt mutta oliko 14-vuotiaana?
Ovatko nyt Suomen 14-vuotiailla?
“Everybody has a plan until they get punched in the face”, sanoi Mike Tyson.
Hänkin hävisi monta kertaa, vaikka oli hyvin valmistautunut ja eräs maailman kaikkien aikojen kovimmista yksittäistaistelijoista.
Suomalaiset 14-vuotiaat sitten olisivat voittamattomia, kun saisivat mattoveitsen käteen?
Mä olen neuvonut vaimolle pitämään käsilaukussa pientä pulloa hiuslakkaa. Sitä kun suhauttaa ählämin silmiin niin himot hyytyy.
Veikkaanpa, että Habib ei vain onnistunut yrityksissään, oli liian heikko ja impotentti. Ei tuota tuomioiden eroa muuten ole kovin helppo selittää.
Ei ole muslimin käyrällä haisevalla pikkukikkelillä helppoo raiskailla. Vähänku hevosenkengällä yrittäis.
Ei olisi ensimmäinen kerta kun raiskaustilanteessa ’mies’ ei pysty suoriutumaan. Etenkin silloin kun kyse on pelkästä ’seksistä’. Useimmiten raiskuri raiskaa vallan tunteen vuoksi ja kiihottuu siitä, mutta jos kyseessä on puhtaasti ’seksi’, silloin voi olla, että yritykseksi jää…
Pakistan ei ole arabimaa, muslimimaa kyllä – eli samaa pskaa joka tapauksessa.
Neljä vuotta siis vatkuteltiin ennen kuin saatiin tuomiot luettua. Parilla vuodella selvinnyt raiskuri todennäköisesti käveli oikeudesta vapaana miehenä ulos jos oli tutkintavankeudessa riittävän kauan. Reilu 9 vuotta kuulostaa jo ’sinne päin tuomiolta’, mutta kun siitäkin vähennetään kaiken maailman alennukset, niin eihän ne oikeasti istu kuin muutaman vuoden.
Nykyisten hallituspuolueiden vaalisloganit olivat viime eduskunta vaaleissa seuraavat:
Kokoomus: ”Nyt on oikea aika”. ( tuhota Suomi kehitysmaalaisten avulla)
Perussuomalaiset: ”Pelasta Suomi”. ( ketä huudellaan pelastajaksi, kun itse ollaan päättäjän asemassa? Tehkää siis jotain.)
RKP: ”Yhdessä eteenpäin”. ( kanssa kehitysmaalaisten suomalaiset alle polkien)
Kristillisdemokraatit: ”Järjen ääni”. (on hukkunut kehitysmaalaisten mölinän alle”)
Suluissa vähän omaa näkemystä sloganeista. Sori siitä.
Meillä ei ole yhdenvaltaa. Persut ei yksinään päätä laeista. Oppositio saa edelleen äänestää niistä. Yksi ainut oikeisto puolue ei åaljon auta. Kokoomuskin on varsin vasemmalle vinksahtannut mitä tulee esim maahanmuuttoon.
14% kannatuksella ei laivoja keinutella…
Noinhan se menee. Suomessa vaalien jälkeen hallitus kasataan useista puolueesta ja sovitaan hallitusohjelma. Ei yksi puolue, joka ei edes ole pääministeripuolue tämän hallituksen tapauksessa, pysty pysäyttämään maahanmuuttoa kehitysmaista tuosta vaan noin naps.
Samaa lööperiä kaikki..ei jatkoon yksikään.
Muutama vuosi täysihoitoa on ikäänkuin kiitos hyvin tehdystä työstä. Ei näitä elukoita pitäisi pitää elossa, olkoonpa vaikka miten ”hyvin integroituneita”, kuten jossain raiskaustuomiossa tuomari totesi.
Linnassa ovat kaltaistensa pilluvarkaiden silmissä suuria sankareita.
Ei ne oo kehitysmaalaisia miehiä, vaan tärkeitä työvoimapulan paikkaajia. Siis suomihan pysähtyy ilman noita.
Olisi mukava tietää montako veroäyriä Habiballe ja Habiknulli ovat maksaneet Suomelle tähänmennessä?
Mitä verollisia kokopäivätöitä ovat tehneet?
Paljonko löytyy rikosrekisteriä?
Ilmeisesti ovat Suomen kansalaisia, suomipoikia, koska karkoittamista ei mainittu?
Oikeus ei ummartanyt että 6 vuotias on aikuinen izlamin maailmassa.
Ei mennyt ihan putkeen. Paljousalennusta ei ehtinyt ansaitsemaan.