Oulu on saanut onnea kukkupäin: kaupunkiin avattiin perjantaina uusi Pohjois-Suomen ylpeys, Al-Nur-suurmoskeija. Antakoon Allah nyt lahjojaan oululaisille.
Oulun Välivainion suurmoskeijaa on rakennettu hiljaisuudessa oululaisten kunnavaltuutettujen siunauksella. Asiasta ei ole pidetty turhaa ääntä vaan on käytetty taktiikkaa hiljaa hyvä tulee. Ja hyvä tuli.
Viime perjantaina pidettiin viralliset avajaiset ja vieraana oli mm. Myyrmäen imaamina tunnettu Sheikh Sharmarke Said Aw-Musse Vantaalta. Toiminta onkin ollut vilkasta heti avajaisten jälkeen.

Kiinteistö ei ole uusi, vaan se on Jehovan todistajien aiemmin rakennuttama kiinteistö, josta he muuttivat toisaalle. Sen jälkeen kiinteistön osti Oulun islamilainen yhdyskunta, joka on remontoinut kiinteistön moskeijaksi.
Kiinteistö sijaitsee Välivainiolla omakotitaloalueella. Tämä on hyvä, sillä näin oululaiset saavat kosketuksen muslimeihin ja ehkäpä lopulta huomaavat, että heissä ei ole mitään pelättävää. Moni välivainiolainen saattaa ehkäpä, kuka tietää, poiketa moskeijaan ja kenties bismillah saa allahilta lahjoja.

Näin Oulu osoitti avarakatseisuutensa. Ei ollut järkeä jäädä kärvistelemään takavuosien raiskausbuumin aiheuttamaan negatiiviseen ilmapiiriin. Rohkeasti sanottiin ”raiskaa ne suomalaisetkin”, tehtiin maailmankuulu Tiktok-tanssi ja näytettiin kehitysmaalaisille, että ei haittaa vaikka vähän raiskaa. Kas tässäpä teille ihan ikioma moskeija.