Kehitysmaista tulleet joukkosaapujat ovat taas viikonlopun aikana järjestäneet laajoja mellakoita ympäri Eurooppaa. Tässä myöhäisillan kooste.
Pääpaino on ollut Ranskassa, jossa kymmenissä kaupungeissa on ollut suuria mellakoita. Pahin tilanne on ollut Pariisissa, jossa poliisi ja viranomaiset menettivät totaalisesti hallinnan ja alueita kaupungista oli täydessä kaaoksessa.
Myös Lyonissa ja Marseillessa on ollut samankaltainen kaaos. Mellakoijat ovat rikkoneet paikkoja ja rakennuksia ja sytytelleet tulipaloja. Lisäksi kiviä on heitelty sekä poliisin, palolaitoksen että muiden ihmisten niskaan. Poliisi on vastannut kyynelkaasulla ja pyrkinyt hajottamaan väkijoukkoja.
Alla Marseillesta kuvaa, melkomoista.
Pariisissa yksi poliisi sytytettiin tuleen ja se näkyy ylimpänä filmillä. Alla kuva siitä.

Ranskassa kaduilla arvioidaan olevan 300 000 – 500 000 mellakoitsijaa.
Saksa
Useissa kaupungeissa on sama meno kuin Ranskassa. Saksassa antifa vaikuttaa olevan joukkosaapujien rinnalla yksi osapuoli. Yhdellä alla olevista filmeistä kuulee selvästi miten huudetaan sitä antifan kannustushuutoa ”riva riva antifa” tai en tiedä, jotain sinne päin kuitenkin.
Saksassa mellakoita on ollut ainakin Kölnissä, Berliinissä, Hampurissa ja Frankfurtissa. Mellakoijat ovat mm. pystyttäneet palavia barrikadeja, heitelleet kiviä ja muuta irtotavaraa sekä yleisesti rikkoneet paikkoja.
Poliisin arvion mukaan Saksassa on parisataatuhatta mellakoitsijaa.
Myös Hollannissa ainakin Haagissa on ollut mellakoita ja poliisilla on iso valmius. Kuten Espanjassa Barcelonassa.
Italiassa levottomuuksia on ollut Milanossa, Torinossa ja Bolognassa, joissa poliisi odottaa illaksi ja yöksi mellakoita ja valmiutta on nostettu huippuunsa.
Valtakunnanselitykset ovat alkaneet
Virallinen valtakunnanselitys on ”elinkustannusten nousu, koulutusleikkaukset, asumisen kallistuminen ja tyytymättömyys hallitusten toimintaan”, jonka takia on osoitettu mieltä ja palan painikkeeksi mellakoitu.
Me emme osta tätä selitystä. Esimerkiksi Saksassa antifa ja äärivasemmisto on kiihottanut joukkosaapujia mellakointiin. Joukkosaapujat taas itse ovat kiihottaneet itseään mellakointiin. Mellakka on niin sanotusti roikkunut ilmassa pitkään ja sille on vain haettu sopivaa syytä.
PT-media seuraa tilannetta tarkasti ja kirjoittaa asiasta.