Valtamedia päräytti kunnon liioittelut tulille Helsingin Priden osallistujamäärästä. Voidaan puhua jo puhtaasta tietoisesta valehtelusta.
Suuret mediat ovat kertoneet, että viime lauantaina Helsingissä pidettyyn Pride-kulkueeseen osallistui 100 000 (satatuhatta) ihmistä. Tämä on kuitenkin täysin tuulesta temmattu luku, maksimissaan Prideen osallistui ehkä 10 000 ihmistä, jos sitäkään. Yllä yksi video, josta selviää, että kaatosateessa ei ollut lähellekään ilmoitettua ihmismäärää.
Asia on melko helppo todentaa monella eri tavalla. Ensinnäkin jos vertaa ikoniseen Pride-kaupunkiin Lontooseen, niin siellä vastaavalle marssille osallistui viikonloppuna ”vain” 30 000 ihmistä. Jos siis Lontoon usean miljoonan ihmisen metropolialueen jättimäiseen tapahtumaan arvioidaan osallistuneen 30 000 ihmistä, niin pitäisi olla aivan selvää, että Helsingin tuppukylän marssiin ei millään voi osallistua 100 000 ihmistä. Toki Lontoon Priden ympärillä on sitten notkunut liki miljoona ihmistä.
Toiseksi, Helsingin liikennelaitoksen ja VR:n kapasiteetti ei millään kestäisi tällaista väkimäärää, vaikka sen saapuminen ja poistuminen jakaantuisi useammalle tunnille. Suurin osahan tuosta 100 000 juhlijasta tulee provinsseista. Silti VR ei ole ilmoittanut mitään häiriöitä liikenteessä Pride-päivän aikana.
Kuvia vertailemalla kuitenkin selviää mistä on kyse. Ongelmahan on se, että on todella vaikea saada mitään yleiskuvaa lauantain tapahtumasta, koska mitään ilmasta otettua yleiskuvaa ei haluta julkaista. Tällaisia ilmakuvia julkaistaan yleensä aina suurten tapahtumien yhteydessä, mutta tällä kertaa niin ei haluttu tehdä.
Ylen kuvakollaasista itsessään selviää, että ei ole mitenkään mahdollista, että Helsingin keskustaan tuppaantui 100 000 ihmisen marssi. Parhaiten Helsingin Priden osallistujamäärä tulee esille tällä filmillä, joka on kuvattu Tuomiokirkon portailta. Näyttääkö 100 000 ihmisen juhlalta?
Jos vertaa Lordin Euroviisuvoiton juhlaan Kauppatorilla, jossa arvioitiin olevan 90 000 ihmistä, niin Pridessä oli aivan selvästi vähemmän ihmisiä. Lordin juhlabilekuvat alla.
Pride on poliittinen ilmiö, ja yksinkertaisesti kyse on siitä, että mediat ovat tämän ilmiön kannalla ja haluavat välittää siitä kuvan, että se on suurempi kuin mitä se tosiasiassa on.

