Ruotsin maahanmuuttoministeri: ”Somalit otettu vastaan liialla pullahalaamisella”


Stop, dont´ t touch me there, this is my no-no square.
Ruotsissa äänensävy on muuttunut melkoisesti jos vertaa aikaan 10 vuotta sitten. Se mikä tuolloin vielä oli rasismia, on nykyään asia, josta voidaan jopa puhua.

Kesällä julkaistiin tutkimus, jonka mukaan yli puolet Ruotsissa asuvista somaleista ei käy töissä ja puolet niistä, jotka käyvät töissä, saavat niin pientä palkkaa, tai työ on jonkinlainen sosiaaliaputyö, että siihen tarvitsee päälle toimeentulotukia. Ruotsissa asuu arvion mukaan noin 65 000 somalitaustaista henkilöä.

Tutkimuksen teki Järvaveckan niminen säätiö, joka pyrkii auttamaan ”sinua, jolla on vaikeuksia löytää taloudellista tukea muilta säätiöiltä, kunnilta tai lääninhallituksilta”.

Nyt Ruotsin integraatio- ja työministeri, liberaalipuolueen Mats Persson sanoo, että Ruotsi on ottanut somalit vastaan aivan väärin lähtökohdin.

– Tulijat on otettu vastaan sanomalla heille, että mitä apurahaa voi hakea tai saada. Sen sijaan, että olisi sanottu, että miten voi ottaa osaa yhteiskuntaan ja elättää itsensä. Tämä on ollut tuhoisaa, Persson sanoo.

Perssonin mukaan Ruotsi maahanmuutto on pyörinyt tähän asti ”huolenpitomentaliteetilla” (omhändertagandementalitet). Se viittaa ajattelutapaan tai mentaliteettiin, jossa korostetaan vastuunottamista JONKUN toisen hyvinvoinnista ja huolenpidosta. Perssonin mukaan juuri tämä on ollut tuhoisaa ja ajanut niin monet somalit yhteiskunnan reunamille.

– – –

Mitä mieltä raati on? Olisivatko somalit sittenkin raketti-insinöörejä, jos heitä ei olisi pullahalattu pilalle heti maahantulon jälkeen?

 


41 thoughts on “Ruotsin maahanmuuttoministeri: ”Somalit otettu vastaan liialla pullahalaamisella””

  1. Niin se alkaa järki pilkottamaan swedulandiankin päättäjissä?

    Toki tulee muistaa että perssonin mielipide edustaa perssonin näkemystä…takariwi on väärällään populaa jotka haraavat vastaan vaikka omaa niskaa nyrhittäisiin poikki pölkyn nokassa.

    Kun talouskasvu loppuu kuten Suomessa jo 9vuotta sitten..voi aina ottaa velkaa musujen elättämiseen..voi myydä myös kansallisomaisuutta…maaperän rikkaudet vedet sähkön…you just name it.

    Kyllä ulkomaan hahmoton pankkiherra ymmärtää auttamisen tarpeen..

    Harry lime.

    1. Matumigraation sylttytehtaalla on varmasti monenlaista motiivia lähtien silkasta puna-naiiviudesta aina öljyrahalla voideltuun jihadismiin asti.

      YK:n Agenda 2030:n rivien välistä voi olla lukevinaan eräitä motiiveja.

  2. Suvakkien suhde somaleihin on sama kuin kaikkiin muihinkin maahan marssiviin eli ne on houkuteltu liikkeelle lupauksilla ilmaisesta rahasta.

    Nyt puheet ovat saamassa oikeaa suuntaa, mutta vielä voivat parantaa. Varmaan parantavatkin, kunhan kansa ensin tottuu tuohon tasoon avoimuudesta.

  3. Siis minä en saa henkeä, niin kovaa rasismia ja islamofobiaa tässä näin! NEEKERI ON KUNINGAS EIKÄ ORJA!!!!!!!!

    1. Ainakin Peppi Pitkätossun isä oli neekerikuningas aikaisemmin, nyt taitaa olla saanut jonkin toisen nimityksen.

      1. Tommonen jäi meille kun Peppi Pitkätossun isä poikkesi viimeksi.

        Tuolla saa lihava neekerikunkku pyyhittyä perseensä kakkimisen jälkeen.

  4. Somput katsotaan aahrikassakin aivan yleisesti alimpana olevaksi paskasakiksi – niin, no, sitähän ne ovatkin ! M.o.t.

  5. Amerikassa ei ole pullahalattu somaleja, mutta niiden kanssa on siellä ihan tismalleen samat tilanteet kuin täällä, eli ei väliä mitä on tehty tai jätetty tekemättä, koska somali käyttäytyy kuin somali vaikka pohjoisnavalla.

    Millä perusteella somaleille edes jaetaan vielä turvapaikkoja yhtään mihinkään, koska ei somaliassa mitään sotaa enää ole. Eli jos he vetoavat johonkin epämääräiseen ”somalian tilanteeseen” niin pakenevatko he vain somaliuden lopputuloksena syntyvää yhteiskuntaa?

    1. Hyvä pointti! Teki niin tahi näin, eivät somalit sopeudu länsimaiseen yhteiskuntaan. Jossain kohtaa voi alkaa keskustelu somaleiden ja muun haittamaahanmuuttoväestön pakkopalautuksista – ja paradigmat voivat muuttua nopeastikkin, kuten historiasta olemme oppineet.

      1. somaliuden lopputulos aina ja kaikkialla..its total shit, man

      2. Tulevat ainakin varsin toisenlaisesta yhteiskunnasta, luontaiselinkeinoja, kuten karjataloutta, kalastusta jotain viljelyä ja kaupankäyntiä vissiin harjoittaneet. On sieltä luontaispuolelta loikkaamista 8-17 yhteiskuntaan ja naistenkinsiinä rytäkässä vielä pitäis tienestiin mennä.

        Harvakseltaan olen osunut muutaman heikäläisen kanssa puhumaan – jokusen naisen ja parin miehen kanssa. Olen ymmärtänyt että työhaluja olisi ja onkin, jos on kelpo tienestiin päästy.

      3. Oletko ihan varma, etta ON tyohaluja. Kelpo tienistiin somali voi paasta kavelytehtaan VD virassa. Nokka-axel kotia kohti, ei Puhosta, korvaus Ruhtinaalinen, kun paasee perille Sarveen, maksetaan sirppi RUBEL.Luontaiselinkeinoja – Piratism. Viljelya – KHAT. Kalastusta – Pilkintaa. Kaupankayntia – Black market. Karjatalous – SUURsikalat, viela tyoINTOA ? SomaliAkat lyllertaa Lidlista OVERLOADED ostoskarryineen P-paikalle lastaamaan kuormaa 4×4 Toyo – Kia ( Gela Gold Leasing ? ) kajuutassa odottaville 8-12 kpl molyaville kakaroille ja perheen VesiPIIPPUpaa lipittaa tea-kaffe muiden NOTKUJIEN kanssa. Tyonvalitykseen EI passaa kiirehtia eika kerkia, kun on tieToSSa jakeluajoa, Mouhametti saa kuorman KHAT. Ajoa on ILLLLAAAA AAAMMUUULLLAAA.

      4. No, duunien kautta tunnen vakinaisessa työssä käyviä somaleita.
        Muuten on jokusen kerran osunut juttelemaan niitä-niitä kun on yhteiseen tilaan osuttu.

    2. Somali käyttäytyy pohjoisnavalla ihan eri tavalla kuin Itäkeskuksessa; pohjoisnavalla sompun kädet ovat omissa taskuissa.

  6. Älkää surko, suomessa on vielä parempaa palvelua kelan puolesta, etelä-suomen somaliyhteisöt. Heidän ainut huolenaihe on Riikka Purra.

    1. Niin että vaarana Ruotsin somalien ryntäys kelan kultamaille …

      1. Ja sehan on suoraan POIS hevosmiesten ja pika nouto-rahti-hame-Hagert ky tulevista Gela Gold kateisvaroista.Eli ssomalithan vievat leiva Kyostin ja Hultan suusta, se on VARKAUS.

      2. Jukopliut, että nauratti taas… ja jälleen kerran – itse asiahan on vakava tarkastelipa sitä miltä kantilta hyvänsä..

    2. Persureijäthän haluavat lisää halpatyövoimaa polkemaan palkkoja.

      1. Taitaa olla kokoomus joka tätä ajaa. Satonen suunnittelee oikein rekry matkaa filippiineille ja vietnamiin ja ei ole kuin pari vuotta kun huudettiin ettei ole edes omia hoitajia ja nyt niitä potkitaan urakalla pellolle. Varsin härskiä touhua kokoomukselta ja siltikin sitä äänestää myös sari sairaanhoitaja kun se on puolueena niin cool.

  7. On VIERASLAJI kaikkialla. Paitsi SomaliaSSa. Pitkat otsat kohti afrikan PaskaSarvea !

  8. Samaa tehty myös täällä Suomessa, liikaa p.ll.halaamista. Kelalta ohjeet kaikilla ählykielillä, että mitä tukia sinun kuuluu hakea ja saada jne. Ja sama kaiku on askelten täälläkin nykyhallituksen toimesta, että vastuu siirtyy vähitellen tulijalle.

  9. Kai osa suomalaisistakin menisi elämään Afrikkaan, jos se olisi ilmaista. Vaan ei siellä niin idiootteja olla, että ketään vierasmaalaisia alettaisiin elättämään. Vaan täälläpä ollaan ja on somalien niin lysti olla, että kyllä kaikki hyöty irti otetaan mitä pohjolan idiooteilta vaan saadaan. Ja se mitä ei saada …no se on rasismia tietenkin.

  10. Satuin törmäämään Lumenen mainokseen netissä pikasiltaan. Eturivissä afrikkalaisia, oli sellainen monikulttuurinen kimara, olisiko joku peräti ollut suomalainen, jäi vähän epäselväksi. Tein siinä päätöksen, että jatkossa jää Lumenet ostamatta. Vuosia olen killistellyt ja ihmetellyt, kun purkkien ja puteloiden päätekstit ovat englanniksi, joku harva suomeksi. En ole siitä pitänyt, ei ole mielestäni oikein, että suomalaisen firman tuotteet ovat englannin kielellä. Nyt riitti kiitti. Jos suomalaiselle ihonhoitotuotteelle ym. ei kelpaa suomen kieli tai suomalainen mainostamaan, niin ei suomalaisten rahatkaan kelpaa. Terveisiä Lumenelle.

  11. ennen sanottiin, että yksi suomalainen sotilas vastaa kymmentä neuvostoliittolaista. Nykyään yksi neuvostoliittolainen vastaa yhtä somalia.

    1. Talvisodassa 4- 5 viikkoa aluksi tuo oli totta. Lopussa kuitenkin kokonaisuhde oli 1/5. Sekin oli liikaa venäläisille.

      1. Neuvostoliittolaisia. Venalaisia. Kylla ne on, valittamatta mika lippu liehuu tangossa, RYSSIA !

  12. Miksi juuri somalit ovat sossun eniten etuja saavien joukossa?
    Ovat kovimpia vaatimaan ”ilmaisia” etuja, epäilen.

  13. Sanovat noita afrikan mustalaisiksi muut afrikan sarvelaiset. Aika rasisteja vaikka mustia ovatkin, heh…

    1. Minne kumiluinen notkuva somali on tervetullut ? Lahimman naapurinsa savimajaan, Somaliassa only.

      1. Itseasiassa taitavat vääntää nuo ”savimajat” ihan lehmän…

      2. Lehman kakkelberg on oiva rak material heilla pain ja kokkaus hoidetaan kamelin parempi laatuisella tavaralla, on ilmastoystavallisempaa ja vihreatakkinen luudalla lenteleva Hutisalokin suosii ko tavaraa. Ja jos aavikolla TOITA tehdeSSa pukkaa janoa, kamelin pilssivesi on kateva helteella, imaamitkin litkii ja suosittelee vahvasti juomaan. Allahuuuuuu Abdullah Illalllaa illallaaaa.

      3. Sitähän se oli hienossa Junttilan tuvan seinässäkin ennen vanhaan kun ei vielä seinäpahveja, maaleja ja tapetteja käytössä ollut. Saadaan sileä, kestävä pinta ja pysyy ja pysyy syöpäläisetkin loitolla.

  14. Katsoitteko Trumpin puheen? Loistava!
    Muunmuassa:

    Matuvyöry Meksikosta seis, sotilaat rajalle!
    Tästä päivästä alkaa autojen valmistus, öljynporaus ja kaasuntuotanto suurempana kuin koskaan aikaisemmin! Ja sukupuolia on tasan kaksi: mies- ja naispuolinen. Piste!

    (Ilta-Panomat tietenkin haukkuu kaiken koska vihaavat Trumpia enemmän kuin mitään muuta)

    1. Oli hieno puhe, paitsi yle veti herneen siitä perseeseensä ja sieltä sitten nenäänsä!!

  15. Peruspointti: eivät nämä ihmiset ole tulleet tänne töitä tekemään ja integroitumaan.
    Kumpikaan ei kiinnosta vaan ainoa intressi on mahdollisimman helpon elämän saaminen ja suurimman mahdollisen ekonomisen edun repiminen. Ja suvulle kans, siellä kotomaassa.

    Päivät vietetään mieluiten tuttujen kanssa turisten kahvilassa, moskeijassa, naiset jossakin virkkuukerhossa korkeintaan. Ambitiotaso nolla. Monelta puuttuu myös kyky mihinkään rappusiivousta vaativampaan. Tyhjästä on paha nyhjästä.

    1. Notkuminen + velttoilu lapiloysilla 100 % .

  16. Pukama-sanomat, Pakoputki Begga njet saand havittelemaansab virgaa, se luigaht muuval. Nyttemb hanel darjoavad sobivamb besti, al hol camp borttivahix.

  17. Ruotsi ilman somaleita olisi paljon parempi kuin niiden kanssa. He eivät ole sopivia asumaan Eurooppaan. Valmiudet integraatioon puhdas nolla.

Comments are closed.