Tukholman poliisi joutui tiistai-iltana takaa-ajotilanteeseen, joka poliisin mukaan päättyi siihen, että kuljettaja ja matkustajat tarkastettiin.
Tapahtumat alkoivat Kistassa, jossa partio yritti pysäyttää liikenneratsiassa auton. Kuljettaja ei pysäyttänyt autoa vaan painoi kaasua ja alkoi takaa-ajo. Useat partiot seurasivat autoa, joka kaarsi muutaman kilometrin päähän Rinkebyhyn. Siellä kuljettaja ajoi Stenbygrändille, jossa katu loppuu kääntöpaikkaan. Peli oli pelattu.
Poliisin lyhyt info tapahtumasta on hauska: ”Paikalla olleet partiot tarkastivat kuljettajan ja matkustajat. Kuljettajaa epäillään törkeästä huumeratista, törkeästä liikenteen vaarantamisesta ja kortitta-ajosta”.
Sattumalta sain käsiini ”tarkastustilanteesta” sivullisen kuvaaman filmin. Afrikaanoista koostunut autoseurue ei meinannut millään antaa periksi. Niinpä Tukholman poliisi antoi pamppua reilunpuoleisesti. Kyllä kelpaa katsoa:
Odotamme jännittyneenä alkaako tästä kevään mellakat.