8 000 tulijaa tunkeutunut Espanjan Ceutalle muutaman päivän aikana


Espanjan viranomaisten mukaan yli 8 000 tulijaa on tunkeutunut muutaman päivän sisällä Marokon kupeessa sijaitsevalle Espanjan Ceutalle.

Tulijat ovat tällä kertaa käyttäneet hyväkseen laskuvettä ja kävelleet Ceutan ympäröivän raja-aidan ohi vesijättömaata pitkin. Lisäksi mereen rajautuva raja-aita on kierretty uimalla.

Espanjan pääministeri Pedro Sánchez on kuitenkin luvannut palauttaa järjestyksen ja ainakin puolet tulijoista on palautettu takaisin Marokon puolelle. Ceutaan on lähetetty 200 ylimääräistä sotilasta ja poliisia auttamaan vakituista 1 100 henkilön rajavalvontajoukkoja. Alueelle on ajettu jopa panssarivaunuja.

Tilanne on kriisiyttänyt Espanjan ja Marokon diplomaattisuhteita, sillä useimmat tulijoista ovat olleet Marokkolaisia.

Rajavartijat ovat ampuneet tulijoiden joukkoon kyynelkaasua hajoittaakseen joukkoja.

Vastaavia tunkeutumisia on ollut myös Melillassa. Tulijoiden sanotaan olevan nuoria miehiä.

Asiasta kertoo mm. BBC.


, , , ,

37 thoughts on “8 000 tulijaa tunkeutunut Espanjan Ceutalle muutaman päivän aikana”

  1. Jos noille valloittajille edes kerran osoitettasiin luoden että eurooppaan ei enää tulla, niin takuulla ei enää tulisi yhtään laitonta karvanaamaa laittomasti eurooppaan.
    Mutta kun koko eurooppa on kuin 50 vuotta puutteessa elänyt mätilehmä joka tekee mitä tahansa halujensa tyydyttämiseksi.

    1. Nimenomaan. Tämä on se mitä halutaan ja tämä on se mitä saadaan.

    2. Onhan kuitenkin edelleen kauhea puute korkeastikoulutetuista (koneinsinööri-)miehistä pääkaupunkialueen hameväelle.

      1. Jos Siiderivalas jää ilman lakua, niin silloin viljatkin mätänevät peltoon. (Kuka ymmärsi vitsin? Hehe)

    3. Meilläpäin ”mätilehmästä” käytetään nimitystä: ”Siiderivalas”. Englanniksi: ”Mudshark” (mutahai).

  2. Katapultilla takaisin aidan toiselle puolelle.

    1. Juu, ensin kulttuurimarxistien äänestäjät ”aidan toiselle puolelle”. Kultturimarxismin kitkemisen jälkeen päästään tekemään Suomesta hieno kivamaa, ilman punavihreää vihaa omaa kansaansa vastaan.

  3. EU ei tule tekemään tälle yhtään mitään, koska kauhealla koronalla rajoitetaan vain aluperäiskansojen liikkumisvapautta!

    1. Turkin reitti ostettiin tukkoon Erdoganille maksetuille miljardeilla. Kai sitä Marokossakin on joku, kelle voi maksaa? Ja Libyassa, Tunisiassa, Egyptissä… Ja sitten Italian mafialle täytyisi joku miljardi kipata myös.

      1. Ei kai egypti ja tunisia päästä esim.somaleita edes läpikulkumatkalle…ainakin toivoisin niin

      2. Oli todella outoa, että Turkin reitti piti ostaa tukkoon. Olisihan Bulgaria ja Kreikka pystyneet tukkimaan reitin ilman Turkin apua. Mikä siinä on niin vaikeaa. Rajan voi aidoittaa, miinoittaa ja laittomasti yritystä yrittävät voidaan pysäyttää tuliasein.

        Itä-Saksa ampui laittomat ylittäjät ja Suomen vasemmistolaiset eivät nähneet toiminnassa mitään väärää.

    2. No ei tälle tee mitään suomen kansakaan, vaan edelleen äänestää samaa ja pyytää jopa vielä lisää.

  4. Näitä tulee ny. Vasta alkua ja edes pohjoisin ei ole turvassa kun vieressä on Ruotsi. Täällä entisessä sivistyksessä hallitukset on täytetty akoilla ja jäljen näkee.

    1. Ruotsin kautta Suomeen kutsutut tulevat Suomeen, koska suomen kansa on heidät vaaliuurnilla suomeen kutsunut.

  5. Onko Ceuta ns. välttämätön Espanjalle puolustuksellisesti, kalastusoikeuksien vuoksi tms.?
    Myisi Marokolle tai voisi kai sen tyhjäksikin jättää. Siellä kukaan asyylin vonkaaja kauaa ole, jos ketään ei kiinnosta tai sanoo että siinähän olette siellä. Jos alkaa näkymään vieraan maan sotilaita ja poistumiskäskyä ei totella, niin murkulaa perään.
    Rannan ja välittömän voisi myös miinoittaa, tietysti siitä selkeästi ilmoittaen monikielisesti kyltein.

    1. Parempi vaihtoehto: annetaan espanjalaisille äänioikeutetuille ”munat”, ja ymmärrys äänestää valtaan ja maataan johtamaan ihmisiä joilla on ”munat”. Vanha suomalainen sananlasku: ”munattomat äänestävät munattomia, jonka jälkeen munattoman päätöksenteon jälkeen koko kansa kuohitaan munattomiksi”.

  6. Rajavartijoilla alkaa kuitenkin löytyä oikeanlaiset otteet. Sytyttää jo toivonkipinää.

    1. Juu, nyt niitä tönittiin takaisin mereen. Kyllä sydäntä lämmittää.

    2. Toivo on turhaa, koska 80% suomalaisista äänestäjistä haluaa nuo kaikki Suomeen jokatapauksessa.

      1. Nuo 80 prosenttia eivät tajua, että ilmiö koskee myös heitä. Tällä hetkellä he kuvittelevat jonkun muun maksavan ja jonkun muun saavan rikastajat naapureikseen.

  7. Tästä lähtien koko Afrikka ja Orientti seuraa silmä kovana Allakkaa ja tulevat seuraavalla kerralla kuin Mooses Punaisen Meren läpi tosi isolla poruukalla.

    Mitä tekee Espanja kun 10.000 ukkoa lompsii yli samanaikaisesti? 20.000? 30.000?

    Vetlandan superpuukottajakin tuli Ruotsiin Norjasta. Norjassa hän kertoi syntymäajakseen 1988, Ruotsissa 1999. Eli Dublinin mukaan hänen ei olisi koskaan pitänyt edes päästä Ruotsiin.

    1. Pelkäänpä pahoin, että kun invaasio pääsee täyteen vauhtiinsa, Espanja antaa sen valua lävitseen Suomeen asti.

      1. Ihan turha syyttää espanjaa. Espanja ei johda Suomea, eikä suomen ulkomaalaispolitiikaa. Suomen ulkomaalaispolitiikaa johtaa Suomen munattoman kansan itse valtaan äänestämät munattomat.

      2. Juuri noin. Suomalaisten asia on estää Suomeen laittomasti pyrkivien maahantulo viimeistään rajalla. Mitään poikkeuksia ei tule tehdä. Ei mitään ajattelua tyyliin ”Jos nyt tämän kerran” tai ”Kertaluontoinen”.

  8. Eiköhän nuo ole niitä alaikäisiä lapsosia, jotka osaavat leikkiä piilosta ja hävittää kaikki kouluvihkonsa, ulkolaismnstri Hakka Peevistö ne nakkaa vielä suomeen.

  9. Eli nostettiin housunlahkeita ja kahlattiin tossut ja iphonet muovikasseissa semmoiset 6-7 metriä. Iltalehden mukaan uivat henkensä edestä luoteja ja krokotiilejä väistäen 70 kilometriä, matkalla hukkui yli satatuhatta kolmevuotiasta pikkulasta. AVATKAA LOMPAKKONNE!!! NATSIT!!!! RASISTIT!!!!! MEILLÄ ON TILAA!!!!! SE EI OLE KENELTÄKÄÄN POIS!!!!!!!!!

    1. Täytyy kyllä sanoa, että minäkin sain käsityksen, että Ceutaan meno olisi ollut vaarallisempi vastuullista paskamediaa luettuani.

      Olisihan se pitänyt tietää, että kirjoittavat aina scheissea.

  10. Miten pysäyttää kaikki Afrikkalaiset etteivät lähde uimalla tulemaan? Sanokaa että vedessä asuu BULU-BULU mörkö joka syö mustien miesten kikkelit. Loppui uiminen siihen paikkaan.

    1. Zulujen tappioihin vaikutti kova kuri, joka oli myös eräs heidän menestyksensä mahdollistaja. Zulu-sotilaiden kannalta vähemmän pelottavaa oli hyökätä varmaan kuolemaan, kuin edes näyttää pelkoa. Heidän kuninkaansa jopa määräsi, että sotilaat eivät saaneet käyttää jalkineita. Jos käytti, rangaistus oli kuolema. Kaikesta oli rangaistuksena kuolema. Juokse nyt sitten maastossa paljain jaloin.

      https://www.warhistoryonline.com/history/isandlwana-1879.html

  11. Päästyään Espanjaan, kymmenet tuhannet kehitysmaalaiset ovat paenneet ”sotaa ja vainoa” Espanjasta Ranskaan -koska ”se Espanjan sota ja vaino”!. Jotkut ovat jopa päätyneet Suomeen asti, koska matkalla olleista euroopan valtioista ei ole löytynyt yhtäkään sodatonta ja vainonotonta valtiota. Monet Suomeen päätyneet ressukat ovat joutuneet selviytymään jopa neljäntoista ”sotaakäyvän” euroopan maan läpi ennenkuin ensimmäinen rauhallinen ja turvallinen paikka löytyi, -arvatkaa mistä? Suomen Kansaneläkelaitoksen tiskiltä. Vasta se Suomen Kansaneläkelaitoksen tiski antaa turvan ”sodalta ja vainolta”.

  12. ”Tulijat ovat tällä kertaa käyttäneet hyväkseen laskuvettä ja kävelleet Ceutan ympäröivän raja-aidan ohi vesijättömaata pitkin. Lisäksi mereen rajautuva raja-aita on kierretty uimalla.”

    Ceutalla vedenpinnan korkeuden vaihtelu vuoroveden takia on pientä. Noin 40 senttiä. Välimeressä vuorovesi-ilmiö on heikko. Paavo on epäilemättä lainannut laskuvesi-uutisen jostain valtamediasta, jonka toimittajat ovat tietämättömiä.

    IS käytti laittomasti Espanjan alueelle tulevista sanaa ”siirtolainen”. Näin pyritään luomaa kuvaa laillisesta maahantulosta.

    1. Paavo on lainannut laskuvesiuutisen ilmeisimmin tuolta YouTube-uutisvideolta, jossa aidan kiertäminen laskuveden aikaan näkyy kohdsta 2:57 eteenpäin.

      1. En enää muista missä tuo laskuvesi mainittiin, taisi olla tuossa BBC:n uutisessa.

  13. ”In 1975, Morocco waged the “Green March” to win control of Western Sahara, sending thousands of unarmed people to claim the territory. The result was the same as an armed occupation. In many ways, it’s worse. Armies leave, but migrants don’t. It was real-life Camp of the Saints. This means hurting an opponent by using people as a weapon. Turkey has been doing it for years.”
    Amren/Signs of change, 20.5.2021

    Lyhyesti. Marokko käyttää nuorukaisia välineenä ottaakseen haltuunsa Ceutan. Samaa taktiikkaa käyttävät toiset tahot myös Pohjoismaiden suhteen. Siviiliväestöä käytetään aseena.

  14. Miksei Espanja luovu noista enklaaveista? Pelkkää haittaa ja ongelmaa.

    1. Varmaan paljolti vain siksi, että Marokko vaatii noita alueita itselleen hyvityksenä Espanjan siirtomaavallasta.
      Vaatimuksiin ei pidä suostua, varsinkaan jos niitä ryyditetään rikolisuudella.

Comments are closed.