Päivän gallup: Aiotko boikotoida Alkoa, koska se sponsoroi Prideä?


Sosiaalinen media on taas kihissyt pari päivää, kun ihmiset ovat kertoneet mielipiteitään ja paheksuneet asioita. Tällä kertaa paheksunnan kohteeksi on joutunut Sinebrychoffin Karhu-olut Priden sponsorointinsa takia.

Jostain syystä tikun nokkaan on nostettu vain Karhu. ”Tällä kertaa oli Karhun aika hyvesignaloida”, on kerrottu. Jotakin on kuitenkin jäänyt huomaamatta.

Nimittäin Karhu ei ole nyt tänä vuonna lähtenyt hyvesignaloimaan vaan ollut mukana sponsoroimassa Prideä jo ainakin vuodesta 2017 alkaen. Karhu lanseerasi tuolloin Seuraa itseäsi-kampanjan ja ollutkin sen jälkeen hyvin aktiivisesti mukana Pride-asioissa. Mutta kesti muutaman vuoden, ennen kuin sosiaalisen median kuoro sai asiasta vihiä ja aloitti oman boikottikampanjansa.

Jokainen tietenkin boikotoi mitä haluaa, tässä vähän lisää boikotoitavaa, yrityksiä, jotka ovat mukana sponsoroimassa Prideä tänä vuonna.

– Alko

– Helsingin kaupunki

– Finnkino

– Forum

– Kela

– Elisa, DNA ja Telia

– S-ryhmä

– Matkahuolto

– Paulig

– Burger King

– Iittala

Yllä vain otanta kaikista sponsoreista. Jotenkin ihmetyttää, että miksi Alkoa vastaan ei ole otettu boikotti-kampanjaa? Tai S-ryhmää tai Kelaa. Se on sossun tuille ja eläkkeille nyt täys boikotti, vai mitä?

 

Aiotko boikotoida Alkoa, koska se sponsoroi Prideä?

Loading ...

54 thoughts on “Päivän gallup: Aiotko boikotoida Alkoa, koska se sponsoroi Prideä?”

  1. No sen verran oikeesti sylettää toi touhu että karhut jää ostamatta 🤣🤣 eli alimmainen vaihtoehto sillä erotuksella että alkosta kyllä mutta super lukee edessä…eipä ole suomen alkon tai ruotsin systemin ove tarvinnut ainakaan kymmeneen vuoteen avata…..toki ilolientä kuluu kuitenkin välillä liiaksikin 🤣
    Mutta toi pride homma ampuu yli vähän jokapuolelta….mulle se ja sama kuka tekee mitäkin mutta toi tuputtaminen ärsyttää….sama vaikka kävelisivät käpy perseessä ja kuusen kanssa naimisissa niin se ja sama mutta jättää ton turhan mökäämisen ittuhun…ei me vähemmistö heterotkaan sitä missään mainosteta…..

    1. se on muuten just näin 👌
      pitäkööt noi pääkoppansa häiriöt ihan vaan itellänsä.
      sama muuten koskee uskovaisia, kasvis-syöjiä, vegaaneita ja ilmastohihhuleita 🤘

      1. Tarkoitatko, että minullakin on päässä vikaa?

      2. No joo, on mulla vikaa päässä, myönnetään.

  2. Jospa ostaisin maaleja ja tekisin pride-töhryjä joissa värit ovat väärässä järjestyksessä?

  3. Alko on automaattiboikotissa, koska itse en ole alkoholiorientoitunut saati addikti. Näillä tuloilla riittää erinomaisesti, että ostaa yhden ”erikois”oluen (pienpanimotuote) kerran 3:ssa kuukaudessa.
    Nuoruudessa tuli törpötettyä aivan tarpeeksi ja tolkun ikään tullessa huomasi ettei siitä ole mitään hyötyä saati hupia, nähty ja koettu, siitä käänteestä on reilu 20 vuotta.

  4. Myös automerkki BMW tukee tuota pelleilyä, no onhan niissä vikaa niin kovasti ettei niitä kukaan oikein osta.

    Naurettavaa kyllä muidenkin pridepelleily.

    Eikö tuota tukenut Ikea kanssa.

    1. Moni BMW:llä kiitävä taitaa olla vähän semmoinen.

      1. Niin no, mitäs tästä Kalajoen ”bimmerparty” tapahtumastakin on muuten sanottu.

  5. Jo vuosia on juomat haettu tai tilattu Balttiasta. Hinta- ja veroboikotin vuoksi. Palkasts menee pakkoverot mutta kaikki mahdollinen ostetaan ulkomailta.

    1. Juu, suomen kehitysmaalaistamishallinto tarvitsee veronmaksajien rahaa Suomen kehitysmaalaistamiseksi, -ei anneta sitä sille.

  6. Tuota,,, olen melko varma, että kukaan ei boikotoi Kelaa, notta jää korvaukset saamatta, jos boikotoi…

    1. Kela on poliittisesti johdettu, ja ne poliittiset puolueet valitsee äänestäjät. Äänestysvalintojen seurauksena yli 50% kaupunkien sosiaali ja terveysmenoista maksetaan kehiksille, ja äänestäjille tämä yli 50% ei edes riitä, vaan vaativat vieläkin enemmän kehiksille. Kuntaluvut.fi

      1. Kela on ollut vuosikymmeniä kepun organisaatio. Pääjohtaja on aina ollut kepulainen. Kelan kautta verorahaa siirretään kepulle ostamalla mm. Kuntoutuksia kepun nuorisosäätiön kuntoutuspaikoista ja asumistukien kautta rahaa menee saman tahon vuokratalofirmaan satoja miljoonia vuosittain.

    2. Periaatteessa näin. Mutta minä joka en ole ollut työtön mutta en ole vain tehnyt töitä vaan nauttinut Suomen suvesta, en ole tähän päivään mennessä hakenut Kelalta korvauksia. Mutta tämän listan luettuani mietin että taidampa laittaa paperit sisään koska jos niillä riittää rahaa homostelun sponsorointiin, niin riittää sitä silloin heteroillekkin. Ja silloin luulisi että jää vähemmän rahaa homostelun sponsseihin.

      Tämä tietä kyllä katkaisi kamelin selän.

    3. Ei tietenkään Kelaa kannata boikotoida. Boikotin ideahan on, että sen kohteeksi joutunut ei saa SINUN rahojasi. Kelaa kannattaa käyttää mahdollisimman paljon, ottaa kaikki mitä sieltä irti saa ja pikku kusetuskin on paikallaan, jotta saisi vähän ekstratukea.

  7. Saksalaisesta Nettikaupasta saa tilattua juomat kotiovelle 1/3 Alkon hinnoista. Verot on maksettu jo Saksassa kerran, eikä EU-säännöt salli EU-alueella kaksoisverotusta. Saksaan maksettu minimaalisen pieni alkoholivero ei rahoita korruptoitunutta hyysäysbisnestä Suomessa, joten suosittelen 100%. Suomessa maksetut verot ylläpitävät ja tukevat hyysäyskorruptiota sekä Suomen kehitysmaalaistamista, joten juomat ostetaan ja tilataan kotiovelle Saksasta. Suosittelen.

  8. Karhua nyt kukaan juo muutenkaan ja nyt ei ainakaan tuon homo agiteerauksen takia..

  9. Teen osani. En osta homoilta piriä.

  10. Mitäs outoa tuossa nyt sit on? Täsmämainontaa. Ainoastaan homot juo alkoholia.

  11. Ei merkitse itselleni pätkääkään, että sateenkaaripaskaa levitetään päiväkodeista systeemeihin. Ostan bisseä, jos siltä tuntuu. Jos siinä tölkissä lukee; Olet queer, kun nielet tätä nestettä – voin ostaa tuotteen mikä ei leimaa.

    OBS! Meidän Valtamedia Iltalehti uutisoi muuten, että ihminen on ampunut poliisi-ihmisen Göteborgissa ja ihmiset ovat siitä ikävissään. On hienoa että Valtamediamme uutisoi tiukalla kammalla näistä asioista.

    Ehkä saamme kuulla asiasta myös täältä, ampuiko ihminen ihmistä vähän tarkemmin ja oliko kyseessä etninen vika.

    https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/LnvQx1/polis-dod-efter-skottlossning-i-goteborg

    https://www.expressen.se/gt/stort-polispadrag-i-biskopsgarden/

  12. Kyllä tämä korvienvälisukupuolisuusden hekuttaminen vituttaa tällaista vanhaa heteromiestä.
    Löytyisikö heteromarssille tukioita ei tietenkään poliisi tulisi ja pamuttsisi

  13. En ole alkossa käynyt alkossa eu:n liittymisen jälkeen, sillä kaikki juomat on tullut hankittua Virosta tai laivoista. Viimeksi pari viikkoa sitten 5 tunnin ostosristeily auto laivaan parkkiin, kun osti 500 eurolla pro oderista auto ei maksanut mitään. kulut n. 40 euroa, säästö n. 500 euroa.

  14. Kyllä näitä höttösiä sateenkaaritukijoita riittää, mutta Karhun kanssa mentiin nyt vielä pidemmälle ihan syvään päätyyn asti hyvin tietosella transuiluaktivismilla ja pronominisössötyksellä joka ei edes koske Suomea ja muutenkin toi on niin marginaalista ettei 90% väestöstä edes tajua koko asiaa ilman opaskirjaa. Tämmöstä yliampuvaa ja järjetöntä paskaa on jokasen maalaisjärkisen ihmisen velvollisuus boikotoida.

    1. Vaikuttaa aika erikoiselta. Karhun imago on tähän asti ollut korostetun miehinen. Saattaa olla että niiden markkinointi töppäsi ja myynti laskee. Toivotaan ainakin.

      1. Karhun nautiskelu loppui silloin, kun se ei enää ollutkaan porin oluen. Koffi on niin homo matuttaja, että turbohiivalla ja Suomalaisella sokerilla on vaan elettävä. PRKL.

      2. Ootteko huomannut, että jos koffin tölkinjämät jättää pöydälle, niin alkaa kuhiseen baarikärpäsiä. monessa muussa ei ole niinkään.

      3. Kohta ne vaihtaa nimen proteiinipirtelöksi, kun se on täynnä matoja. Mikäpäs siinä. Pari tölkkiä’ jättää pöydälle, niin kuntokuuri on taattu, kun ne tunkee aukkoihin,

      4. AI saatana. Trendisana vastuullisuus unohtui. vieläkö ehtii?

  15. Boikotoin Alkoa jo nyt ja tilaan kaikki juomat netin kautta.

    1. Minä taas ostan juomani tyypiltä joka niitä rahtaa tänne Virosta ja Latviasta, joten kyllä, minä boikotoin Alkoa enkä Kelasta tukia nosta.

      Paavolla taas vittuilu päällä. ”boikotoikaa alkoa ja kelan tukia, hahhaa”.

  16. Ihan huolella voisin, sillä en käytä noista mitään, en edes ikinä ole kelan asioista käyttänyt missään muodossa.
    Viinaa kun en käytä niin se siitäkin.

  17. Myynti edellähän nuo firmat hössöttävät pridestä. Kun nuo muutkin, niin me perässä, saavat piru vie vielä etua tuosta ”ajanhenkisyydestään”. Ja jos ei mennä lauman mukana, niin vielä joku alkaa wokettamaan, ja silloin myynti kärsii. Eli raha tässäkin ratkaisee.

  18. Onneksi priden tukijoista lähes kaikki ovat korvattavissa. Puhelin- ja dataliikenne on hankalin. Meillä on vielä alkutuottajat, Lidl ja Kärkkäinen, joten melkein kaiken tarvitsemansa ihminen saa, eikä samalla tarvitse tukea lasten aivopesua.

    1. Itsekkin ostan kärkkikseltä, vaikka muualtakin saisi kalliimmalla.
      Asiakaspalvelukin on semmoista, josta monet muut voisivat ottaa oppia.

  19. Tiina Wiikillä on hyvä kommentti tähän kirjoitukseen. Kirjoitutus on niin pitkä ettei sitä voi oikein copypastata tähän ketjuun, mutta käykää katsomassa Tiina Wiik Yksityinen facebook sivuilta.

  20. Mulle on aivan sama mitä/ketä kukapin panee. KOTONAAN. Toi läikkyy kyllä yli jos ja kun pitää lähteä pitkin poikin kylän raittia julistymaan, että hei me ollaan suvaitsevia eikä suvaita ketään. Tekisivät Toykotöitä homoklubeillaan tai missä tahansa, vaan ei taida yhdelläkään pellellä pokka pitää (paitsi Hyacinht )mennä duuniin esim. sairaalaan tms. saattaisipa siinä pappa tai mummo saada viimiesen sydärin kun rapalan katalogo ilmantuisi pakoputkea tähystämään.

  21. Vaikeaa sitä on elää rahatta, enkä halua nälkään kuolla, joten ruuat ostan jatkossa Lidlistä (joka on kyllä Pridea tukenut), S-marketista tai K-kaupoista. Coca Colaa, Iittalaa tai Karhua on vielä helppoa olla ostamatta toisin kuin olla nostamatta Kelasta etuutta ja ostamatta ruokaa, ellei sitten lähistöltä löydy kyläpaikka, jotka ei ilmeisesti ole lähteneet tähän kampanjointiin mukaan. Myönnettäköön, että viinit on ostettu jo kaappiin Alkosta.

    1. Tarkoitin kyläkauppaa, en kyläpaikkaa. Ennakoivan tekstinsyötön syytä tämä kirjoitusvirhe.

  22. Eikö voisi vastapainoksi Pride (=ylpeys)-viikolle alkaa viettämään Humble (=nöyryys)-viikkoa? Samalla antaumuksella kuin Pride, ylistettäisiin Humble-heteroutta, koska se alkaa olla vähemmistönä.
    Humble väri voisi olla tasaharmaa ja valkoinen, liput, marssit ja kaikki rekvisiitta. Pääsisivät yritykset Alko mukaanlukien kannattamaan valkea/harmaa sävyllä. Ainoa erotus, että Humble-viikko olisi tylsähkö, eleetön, yleisen etiketin mukainen hillitty käytös jne.
    Ihan vain vastapainona tälle priden värikkyydelle, lurexille ja efekteille.

Comments are closed.