
Göteborgin käräjäoikeus on tuominnut kuusi uusruotsalaista mm. mellakasta pieniin vankeuksiin toissa kesän värillisten väkivaltaisista Black lives matter-mellakoista Göteborgissa.
Kaiken kaikkiaan syytteen sai 36 värillistä, joista tässä ensimmäisessä ryppäässä kuusi tuomittiin. Kaksi sai kolme kuukautta vankeutta, yksi ehdollisen ja kolme tuomittiin nuorisohoitoon. Ikää tällä porukalla oli 18 vuoden molemmin puolin.
Syytteekohtina oli mellakka ja yleisen vaaran aiheuttaminen. Värilliset rikkoivat paikkoja, repivät kukkaistutuksia ja potkivat autoja. Lisäksi ihmisille huudeltiin hävyttömyyksiä.
Oikeudenkäynnit loppujen osalta jatkuvat tammikuussa.
Paavolle kysymys kun olet varmaan enemmän seurannut tätä maailman menoa kuin suurin osa meistä,onko laki meille kaikille sama väriin ja sukupuoleen katsomatta ???.
Minä etuilen tähän väliin vastauksellani, että laki on kaikille sama, mutta väri ja sukupuoli määrittävät mitkä ovat seuraamukset. Ja niissä onkin valinnanvaraa!
Kysymykseen ei voi oikein vastata kyllä tai ei. Periaatteessa uskon siihen, että jos tapahtuisi kaksi aivan identtistä rikosta, jossa tekijöiden taustatkin olisivat identtisiä, mutta ihonväri eri, niin silloin laki olisi sama.
Tosielämässä jokainen rikosjuttu (jos siis puhutaan pelkästään rikosjutuista) on erilainen. Itse rikos on erilainen, tekotapa on erilainen, sen taustat ovat erilaisia, teon motiivit ovat erilaisia jne. Oikeuden pitää ottaa huomioon nämä tekijät langetettaessa rangaistusta.
Lisäksi näytön pitää olla vahva länsimaisessa oikeudessa. Ei riitä, että arvellaan tai oletetaan jonkun olevan tekijä. Tai vaikka tiedettäisiin tekijä melko varmuudella, niin siihen pitää poliisin ja syyttäjän saada oikeuteen sellainen näyttö, että on 100 % varmaa tekijän syyllisyydestä. Oikeudessa on periaate, että 100 prossan näytöllä on mukava tuomita kuka tahansa linnaan, mutta kun prossat alkavat menemään alle satkun, niin kynnys painaa ”syyllinen”-nappia kasvaa.
Lisäksi rikoksia ei pitäisi vertailla. Jos rattijuoppo saa kylätiellä ajelusta kuukauden linnaa ja pahoinpitelijä jossain toisaaalla saman verran, niin juttuja ei pitäisi vertailla.
Joten onko laki kaikille sama väriin ja sukupuoleen katsomatta? Vastaisin, että naisille, varsinkin äideille yleensä annetaan pienempiä tuomioita kuin miehille. En tästä väriasiasta osaa oikein sanoa. Sillä esim. Tukholman useissa käräjäoikeuksissa istuu useitakin värillisä lautamiehiä ja tuomareita, että, miten he sitten äänestävät.
Jumalauta Paavo sinussa on politikon ainesta.
Tänks. Tehtävä on kuitenkin vaikea.
Muttei kuitenkaan mahdoton.
Mitä meinaat? Lahjusrahat taskuun ja CNN uutisia kopioimaan
Ei oikeuslaitos ole mikään kone joka syöttää saman tuloksen ulos joka Käräjäoikeudessa ympäri maata. Muistellaanpa taas vaikka Solnan muslimilautanaista ja hänen antamiensa tuomioidensa perusteita.
No jos valkoset suomalaiset raiskaavat esim. 5 hlö joukolla mustan huntupään. Tulisiko tuomio rasistisesta rikoksesta? No tuli. Sama toisinpäin. Eipä tule. Ei myöskään nähdä terrorisminä kun huutaa allahua ja viiltää haustamaalta tulleelta papalta kurkun auki. Jos valkoinen huutaisi Jeesusta ja vetäisi muslimilta kurkun auki olisi se taatusti terrorismia. Kirkkojen ja synagoogien poltto Ranskassa ei ole terrorismia. Kun moskeijaan isketään yle uutisoi heti. Jos se on shiiat vs sunnit, unohtuu se kertoa. Suomessa tapahtuneet rikastuksen, ryöstöt ja murhat pitäisi tuomita laittomasti maahantunkeutuneiden miehittäjien sotarikoksina.
Qanon shamaani sai 41 kuukautta rauhallisesta patikoinnista julkisessa rakennuksessa ja muutamasta valokuvasta. Laki ei ole sama kaikille ja tuomarit ovat politisoituneet yhdessä poliisin kanssa
Vähällä, ei kun olemattomalla pääsivät. Ruotsi maksaa, kun on rikas ja on hyvinvointia (eiku pahoinvointia)!
Puhallettiin pölyt piirongin päältä!
Oksettava filmi Ruotsin tilanteesta:
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vast/nu-atalas-tva-personer-for-olaga-hot-mot-svt-och-tv4-journalister
Kuulostaa pahalta kun pohjoismainen poliisi tuhoaa oman autoriteettinsa diskuteeraamalla tuollaisen Puuttuvan Renkaan kanssa.
Eihän nuo gangsta-kemut kunnioita kuin voimaa ja väkivaltaa.
Mullan alla oleva sukupolvi pitäisi meidän nykypäättäjiä varmasti järkensä menettäneinä maanpettureina: ”täytyy olla mielipuoli jos tuo tänne pakkaseen elätettäväksi kymmeniä tuhansia Afrikan alkuasukkaita”
Niin, mitäs minä viime kuussa kirjoitinkaan tänne. ”Käräjiä käydään pitkään ja hartaasti. Lopulta muutama tuomitaan, koska pitää osoittaa varmasti, että juuri Hamid heitti juuri sen tietyn kiven juuri siihen ikkunaan…”
Tavallaan tällaisissa olisi ehkä parempi ryssän systeemi, jossa oli ja ehkä on vieläkin sellainen rikosnimike kuin huliganismi. Nyt joku sanoo, että ei käy, siinä tulee viattomia sivullisiakin tuomittua.
Ei tule. Jos kansalaisilla on hyvin tiedossa tuo huliganismin rikosnimike, eivät täysijärkiset mene toljailemaan riehujien sekaan. Riskinä olisi lähinnä, että rikosnimikettä alettaisiin käyttää myös laillisten mielenilmauksien tukahduttamiseen. Eli huliganismi pitäisi määrittää tarkasti.
Allekirjoita kannattajakortti
https://puoluerekisteri.fi/puolue/26