Venäläinen räppäri Ivan Petunin alias Walkie on tehnyt itsestään esimerkin muille venäläisille miehille, Petunin teki itsemurhan sen jälkeen kun Venäjällä julistettiin liikekannallepano.
Tieto Petunin itsemurhasta levisi lauantaipäivän aikana ja tieto asiasta tulee videoviestistä, jonka Petunin jätti faneilleen ja omaisilleen.
The Russian rapper Ivan Petunin has committed suicide.
He recorded a message to his fans about mobilization.
He said he refuses to murder another man.
He said Putin has taken all Russian men captive, leaving them with 3 choices: becoming a murderer, going to prison or suicide. pic.twitter.com/4TCiXC2DDc
— Visegrád 24 (@visegrad24) October 1, 2022
Videolla Petunin kertoo, että kuluva vuosi on ollut tuskallinen. Hän ei ymmärrä sodan syitä eikä sen tarkoitusta. Hän ei myöskään aio osallistua ihmisten tappamiseen ja uskoo, että Venäjä tulee lähitulevaisuudessa laittamaan voimaan täyden liikekannallepanon, jonka seurauksena jokainen venäläinen mies tullaan pakottamaan armeijaan.
– Putin on ottanut kaikki venäläiset miehet vangeiksi ja jättänyt heille kolme vaihtoehtoa; ryhtyä murhaajaksi, mennä vankilaan tai tehdä itsemurha.
Tässä yhteydessä Petunin kertoo selvästi itsemurhastaan. Petunin oli syntynyt 1995