Luhanskin rintamalle taas matkalla tykinruokaa


Luhanskin suunnalla kohti Bakhmutia on taas matkalla kuolemaan suuri joukko venäläisiä pakkovärvättyjä sotilaita. Eikä ihan mitä tahansa joukkoja, surkeat varusteet, osalla ei hanskoja eikä kypäriä eikä mitään.

 

Joukko-osaston varustus näyttää tosiaankin hieman hmm… no ei ainakaan maailman toiseksi vahvimman armeijan varustukselta. Miehillä ei ole kunnon talvivaatteita ja Luhanskissa on täysi talvi. Pakkasta reippaasti. Aseistus on kuin jostain ensimmäisestä maailmansodasta, kuten suojavarustus.

Mutta nämä miehet eivät tarvitse mitään suojauksia ja parempia varusteita. Se olisi materiaalin tuhlausta. Tämäkin joukko-osasto viedään vain tykin ruuaksi. Sen tarkoitus ei ole mitään muuta kuin tuhlata ukrainalaisten ammuksia. Miehillä ei ole mitään muuta tehtävää kuin ottaa vastaan muutama luoti ja sen jälkeen kuolla. Jos saa jätkäparin, niin voi selvitä hengissä kun perääntymiskäsky tulee, kun suurin osa porukasta on ammuttu. Miehet eivät voi antautua, koska rintamalinjojen välissä on ei-kenenkään maa. Käpykaartilaiset ammutaan. Eikä jätkäparillakaan kovin pitkälle pelata.

Tältä näyttää kun miestä kylmenee urakkatahtiin.

Kuka voi väittää, etteikö Venäjä todellakin olisi patrioottinen, isänmaallinen, moraalinen valtio, joka vastustaa ”lännen klopalisimia”? Ei varmaan kukaan.


28 Kommenttia
Vanhimmat
Uusimmat Peukutetuimmat
Voi elämän kevät

Mitäs sitten tehdään kun vangit, HIV-potilaat ja hepatiittipotilaat loppuvat? Haetaan suoraan pöpilästä? Al-Holin leirillä on tuhansia IS-kaapuakkoja, kas kummaa ettei niitä vielä ole haettu. 41% venäläisistä kannattaa sodan jatkamista.

T

”41% venäläisistä kannattaa sodan jatkamista.” Jos tykinruoka on vankiloista otettu, niin mikäs siinä. Valtio pääsee eroon vangeista ja ei vaikuta taviksien elämään Moskovassa

AnoT

Valta kuuluu venäjälle.

ennakkoluuloinen

Johonain oli juttua, notta wagnerit värväilee Afrikasta afrikaanoja vankiloista uljaaseen taistoon Ukrainan rintamille. Seurannaisvaikutus aikaa myöten varmaan on, notta taistojen tauottua ongelmaksi muodostuvat ”kaanot” tuupataan hädänalaisina Suomeen ja jälleen näemme ihmeen, joka tapahtuu vain Suomen rajalla: kannibaalista tulee teknologiaosaaja.

Dan Wesson

Onneksi tykin kranaatti tai himarsin ohjus ei katso ihonväriä tai kansallisuutta. Niin savannijäniset kuin ryssät muuttuvat samalla lailla rotanruuaksi. Puutiaista ei kiinnosta kuinka monta sotilasta tapattaa. Muuta kuin vasta sitten kun ne loppuvat.

Nih

Ukrainalaisilla on kuvottava homma siiivota nuo kymmenet tuhannet ryssän raadot pois kun sota loppuu. Paras olisi iso kuoppa ja sinne, dieseliä ja iso polttorovio. Ryssätähän noita omia raatoja ei enää ota takaisin.

Mr.Reese

Jos ottaisi, niin joutuisivat vastailemaan omaisten vaatimuksiin uudesta Ladasta. Liekö yksikään Lada vielä rullannut linjalta kaatuneiden omaisille?

Sherlokki suvakko

Niin no, onko ne sitten omia jos toisista kansalaisuuksista ja vangeista yms koottu. On ihme jos ei nuo eri kansallissuudet nouse kapinaan ja kunnolla.

Qroquius Kad

Kapinaan nousu edellyttää kapinahenkeä ja voimakasta johtajaa.
Burjaattimongoleilla ei ole kumpaakaan.

Entre Peneur

Traktoreilla yli vaan ja syvemmälle mutaan. Kyllä ryssä pellonlannoitteeksi kelpaa. Kulkukoiratkin saavat syödäkseen. Ryssänraadoista ja luista voi varmaan tehdä jotain rakennusmateriaaliakin, tai päällystää hiekkateitä. Pölynesto-russki. Sergei-bitumia. Hau-Hau Andrei-makkaraa. Ei ryssä ihan turha kuolleena ole, elävänä kylläkin.

Unser Seliger Adolf

Sotilas ansaitsee aina kunnioituksen – olivat sitten kummalla puolella rintamaa tahansa. Kasaarit eivät ole sotilaita – ovat hirviöitä.

Nih

Putin ja Shoigu katuvat syntejään

https://www.youtube.com/watch?v=mjrU1ZMvAaU

Last edited 3 vuotta sitten by Nih
Minä

Hauska video. Tässä toinen
https://www.youtube.com/watch?v=jEaFsVTVfuk

basso balalaikka

aika hyvä se seteleilläköhän toimiva irinapajatso, mutta pihit pööljät piti ruplat lompsassaan, niin ei tiedä toimiko paremmin kuin persesuristimet.

basso balalaikka

hups kommentoin nih nimimerkin linkkiäm, pöljä esiintyy kummassakin. ei se toinenkaan ole lainkaan huono.

Ohmygod

Tietenkään eivät kadu, vaan pyytävät ylipapin siunausta uusien syntien tekoon.

Evplasse

Kylmä kangistaa, Ukraina uhrataan sodan alttarille

Qroquius Kad

Ryssä se on joka uhraa örkkejään sodan alttarille saamatta vastineeksi yhtään mitään.
Eihän Ryssä olisi ryssä, ellei se ryssisi kaikkea.

Ydinaseellinen Pohjola

Minä en ymmärrä. Venäjän piti suojella venäläisiä, vaikka nämä olisivat ulkomailla. Tämä ei oikein näytä pitävän paikkaansa. Sama kun äijät kävelisivät suoraan lihamyllyyn. Vaikuttaa vahvasti siltä, että ryssä puhuu paskaa. Aina.

Paasikivi/Kekkonen

Qroquius Kad

Ryssän touhuista saa aika hyvän tilannekuvan, kun kääntää kaikki Putlerin ja muiden örkkien julkilausumat täysin päinvastoin.

Tavja

Kuvissa näyttää olevan ns hyviä ryssiä

Perkeleen iso härkä

Hyvä ohjelma! Minkälaista on elämä -57 C asteessa Siperian perukoilla, näkyy koko maailmassa:

https://www.svtplay.se/video/jAB7xY6/hart-vader/1-utedass-i-57-minus?info=visa

X

Kan bara ses i Sverige, sanoo.

Mr X

putinöffin erikoisoperaatio haalii erikoisjoukkoja,mistä vaan saa.Laadulla ei väliä .

IZMyTube Pöyristely

Tämä on melkein kuin artolauri Youtube kanava. Ei vaan pysty.
mihin hävisi se ”mä en väistä” Paavo Tajukangas?

Qroquius Kad

Olisiko ollut se samanniminen suomenvirolainen, joka kertoi sielläpäin ettei väistä vastaantulevia kemumatuja ja hiljentää heidän äbäläwäbälänsä menemällä naaman eteen, laittamalla sormen huulilleen ja schihischemällä?

Mitähän tälle kokonimikaimallesi muuten nykyään kuuluu?

Nih

Ryssä on rauhallisen näköinen kuolleena. Ei ikään ripaskaa.