Tukholman alueella on ollut viikon ajan taas lyijynsakeaa ilmaa. Useita murhia ja murhan yrityksiä. Poliisi joutui keskiviikkona jopa sulkemaan osan metroliikennettä junassa tapahtuneen ammuskelun takia.
Viime aikaiset ammuskelut ovat olleet jollakin tapaa entistä härskempiä. Kun kuvittelee, että ammuskeluille on saatu jo jonkinlainen raja, niin kehitysmaista tulleet gangsterit vetävät senkin jälkeen rajat vieläkin kauemmas.
Viime lauantaina ammuskeltiin Tukholman Midsommarkransenilla sijaitsevassa ravintolassa. Uhri, tai näissä tapauksissa pitää mieluummin puhua kohteesta, oli n. 25-vuotias gangsteri. Mediatietojen mukaan ammuskelusta saa kuvan kilttien koulupoikien keppostelusta, mutta itse ampuminen oli melko tyly teloitus: kohde oli ravintolassa pizzastamassa muutaman muun henkilön kanssa. Ampuja astelee ravintolaan sisään ja bang, bang, bang.
Viisi kuusi tarkkaa laukausta ja siihen loppuu maallinen kiire. Ravintoloitsijoiden puolesta sitä toivoo, että jos on tuota gangsteritaustaa, niin maksaa pizzansa etukäteen. Koskaan ei tiedä milloin lähtö tulee, vaikka kesken suupalallisen. Vituttaahan se, jos tulee kassavajetta juoksupizzojen takia, tai tällaisissa tapauksissa voinee puhua pikemminkin kai ruumisautopizzoista.
Asiasta on vangittu samanikäinen uusruotsalainen gangsteri.
Keskiviikko – murhaviikko
Keskiviikkona laitettiinkin sitten murhapyörät pyörimään. Ensin tapahtui Tukholman eteläpuolelle menevässä metrossa. Bagarmossenin asemalla ilta kuuden aikaan oli tilanne kehittynyt niin pahaksi, että kaksi vihamielistä osapuolta kohtasi metrossa. Asemalla siirryttiin junasta laiturille, jossa kaivettiin aseet esille.
Sihti oli kuitenkin surkea, eikä osumaa saatu aikaiseksi. Molemmat osapuolet poistuivat paikalta. Matkustajilla tietenkin löysää housuissa ja sen takia poliisia paikalle.
Sinänsä kannattaa hieman visioida tapahtumaa. Istut metrossa ja kaksi parta-arabia alkaa riitelemään kovaan ääneen junassa. Riita vain yltyy ja huomaat miehillä aseet käsissä. Mitä teet? Juna saapuu asemalle ja ukot siirtyvät laiturille. Sitten kuuluu pari nopeaa laukausta ja tilanne on ohi. Tympii kävellä kotiin kun pelkoripulia valuu shortsin lahkeesta. Muija mäkättää päälle, että ootko ukko taas alkanut paskomaan housuusi.
Poliisi sulki metroliikenteen isolta alueelta moneksi tunniksi ja yksi epäilty otettiin kiinni.
Muutaman tunnin päästä ammuttiin Södertäljessä. Yhdeksän aikaan saatiin ilmoituksia ammuskelusta ja poliisi löysi paikanpäältä pensaikkoon kontanneen nuorukaisen. Tapahtumasta ei ole paljon tietoa, mutta poliisi on ottanut kiinni pari teini-ikäistä nuorukaista epäiltynä murhan yrityksestä ja jos kohde ei jää henkiin, niin murhasta.
Keskiviikkoaamuna löydettiin Södertäljessä luultavasti ammuttu hengetön mies pensaikosta. Koiran kusettaja oli aamuvarhain liikenteessä ja koira sattui kusaisemaan pensaikkoon. Kusemisen jälkeen aloitti haukkumisen ja selvisi, että kusisessa pensaassa makasi erittäin kuollut henkilö. Asiaa tutkitaan murhana, eikä siitä ole kerrottu tämän enempää tietoja.
Siinäpä niitä tärkeimpiä. Jotain känniriitelyjäkin on ollut, mutta ketä kiinnostaa.

Ai, ai miten ihquuuu!
Mietipä ihan oikeasti!: Vetelet ravintolassa törkeen hyvää safkaa naamaan ilmavan riisin kanssa, ravintolan henkilökunta mölisee tiskin takana, kärpäset pörrää ruoka-aineissa ja pääset vielä aitiopaikalla nauttimaan monikulttuurisesta ammunnasta.
Voiko enää monikuttuurisempaa ihanuutta olla olemassa?
(Tietysti ehkä muutama auto voisi palaa kadulla, väkeä olla katu täynnä kyykkimässä/pyllistelemässä pyhän kiven suuntaan ja siten vielä jonkinlainen mellakka päälle, jossa poltetaan oman alueen kaupat, kirjastot ja liikuntahallit.)
Pakko sanoa ihan sydämmestä: Paljon onnea ruåttalaisille!
Lontoo yrittää samaa perässä. Valevaltameian mukaan!!!
”Virallisen” tiedon mukaan ääääääärioikeistohan sielläkin taas aiheuttaa sekasortoa.
Svedulandiassa MaTu-laumat ampuilee päivittäin ja sitä ei viher-komukka-femakko-suvakki toimittelijatyttönen/poitsu saa käännettyä ääääääääääääärioikeistoksi tai natseiksi millään konstilla, niin ammuntoja ei uutisoida ollenkaan.
Menneinä vuosikymmeninä ammuntaa kuului myös Suomen kaupunkialueilla. Nykyään ammunta on vähentynyt, mutta lisääntynee taas tulevaisuudessa.
Vanhoina hyvinä aikoina ammunta oli miellyttävämpää, vai väittääkö joku vastaan?
Lehmät on myös parempia märehtimään, koska niillä on isompi pötsi.
Lieneekö joko ruåtsi vaiko sittenkin ….britanniaksi kutsuttu lokkien paskima kusinen luoto,ne länsimaat jotka kyykkäävät islamin edessä polvilleen….kumpi vaan,onnea vaan runsaasti valitsemallanne tiellä…pieni mutta sisukas Suomaa pinnii perässä minkä rahkeet ja resorit kestää.
Englanti alkaa olla menetetty sivistys. MOnella Euroopan maalla on sama edessä.
Sisäsiittoisten saarihan se oli ennen MaTu-invaasiota, niin ei siinä toisaalta tainnut olla oikein mitään menetettävää.
Siirtomaita härskisti ryöstämällä keräsivät vaurautensa, mutta hiukan kehitysmaan oloinenhan se on kun siellä käy eripuolilla maata vierailemassa.