Kaksi nuorukaista taivaan porteille ammuskelussa


16- ja 17-vuotiaat nuorukaiset loukkaantuivat viime yönä vakavasti Malmössä tapahtuneessa ammuskelussa.

Vähän ennen vuoden vaihtumista Rosengårdin uusruotsalaisilla nuorilla meni hyppykepit ristiin ja aseet kaivettiin esille. Vastapooli oli nopeampi.

Ainakin viisi henkilöä on otettu kiinni epäiltynä ampumisesta.

Ammuttujen tila on kriittinen, joten tapahtuma kirjataan mahdollisesti murhana, toistaiseksi ovat kuitenkin hengissä. Toinen sai osumaa päähän, joten selviytyminen on melko epävarmaa.

Ammutut ovat myöskin veljeksiä.


7 thoughts on “Kaksi nuorukaista taivaan porteille ammuskelussa”

  1. Rosengard, eli ei Anders o Bjorn ?

  2. Eiköhän noiden osoite ole paremminkin helvetin portti?

    1. Uutena vuonna nuoret ovat aina paukutelleet eli ei tuossa pitäisi olla mitään uutisoitavaa.

      Ja yksittäistapaushan tämäkin (taas) on, joten portin valinta menee varmasti heidän ansiodensa mukaan. (Saksaksi: Jedem das Seine).

    2. Taivaan porteilla selviää pääseekö taivaseen vai sinne toiseen paikkaan.

  3. Loukkaantui, opetelkaa ampumaan ettei tule veronmaksajien kustantamaa rasitetta, ambulannsit, kalliit tehohoidot ym.

  4. Näinhän jossain lukemassani jutussa kerrottiin,parasta olisi yhteiskunnan kannalta kun lasautettaisiin kunnolla nirri vex,säästyisi pitkät jenit yhteiskunnan maksuvälineitä.

    Ei aikaakaan taaksepäin kun moinen olisi ollut wihapuhetta,ennenwanhan aikainen säästövinkki,yksi lautoihin ja toinen rautoihin alkaa kajastelemaan nykyisin ylleistä hyväksyntää.

    2025 alkaa olemaan jo pahasti risainen.

  5. Paratiisi jalat levällään myhäilevien huorien tykö kenties odottaa?

Comments are closed.