Valtioneuvoston viikolla julkaistun raportin mukaan Suomessa tapahtuvista seksuaalirikoksista ulkomaalaisilla on melkoinen yliedustus. Tämä koskee kaikkia seksuaalirikoksia. Onko kotouttaminen epäonnistunut?
Vuonna 2020 Suomessa tehtiin 1241 raiskausta, joista 37,5 % oli ulkomaalaistaustaisten henkilöiden, eli ulkomailla syntyneiden henkilöiden tekemiä. Valtioneuvoston tilaston mukaan raiskaukset ovat olleet lukumääräisesti hienoisessa nousussa siten, että vuodesta 2011 ne ovat tuplaantuneet. Ulkomaalaisten miesten osuus rikoksissa on noussut käsikädessä.
Lapsen seksuaalisissa hyväksikäytöissä niin ikään ulkomaalaiset miehet edustavat hyvin. Vuonna 2020 epäillyistä tekijöistä 17,8 % oli ulkomaalaisia. Numeraalisesti tapauksia oli 995 kappaletta. Tässä rikoksessa trendi on hienokseltaan laskemaan päin vuodesta 2011, jolloin tehtiin 1082 rikosta. Huippuvuosi on 2012, jolloin tehtiin 1423 rikosta.

Lainaus raportista:
”Ensimmäisen polven ulkomaalaistaustaiset ovat yliedustettuja seksuaalirikoksissa. Heidän yliedustuksensa on suurempaa raiskauksissa kuin lasten seksuaalisessa hyväksikäytössä. Toisen polven maahanmuuttajia on harvoin seksuaalirikoksista epäiltyjen joukossa, mitä osin selittänee toisen polven maahanmuuttajien määrä ja ikärakenne.
Vuonna 2020 ulkomaalaistaustaisten määrä oli 444 031. Heistä ensimmäisen polven ulkomaalaistaustaisia oli 367 417 (83 %) ja toisen polven 76 614 (17 %). Yli puolet toisen polven maahanmuuttajista on alle 15-vuotiaita lapsia. (Tilastokeskus
2021.) Tulevina vuosina voidaan havainnoida paremmin, eroaako toisen polven maahanmuuttajien riski syyllistyä seksuaalirikokseen kantaväestön riskistä.”
Yle uutisoi asiasta siten, että ongelmassa on kyse turvapaikanhakijamiehille suunnatun valistuksen epäonnistumisesta. Mm. sisäministeri Maria Ohisalo kertoo, että parannettavaa on. Ohisalo myöntää, että Suomessa ei ehkä ole onnistuttu saamaan kehitysmaista tulleita miehiä ymmärtämään, että raiskaus ei ole Suomessa hyväksyttävää.
Artikkelissa puhutaan muutenkin paljon kotouttamisesta ja valistuksesta, jonka katsotaan olevan a ja o turvapaikan perässä tulleiden miesten suuntaan.
Kotouttaminen ja kotoutuminen, mikä ero?
Suomessa kuvitellaan usein, että Suomessa maahanmuuttoon liittyvät asiat tehdään jotenkin paremmin kuin Ruotsissa. Tässäkin asiassa asiat tehdään kuitenkin aivan samalla tavalla kuin Ruotsissa. Kun ja jos Ruotsissa keskusteluun nousee joku kehitysmaista tapahtuvaan maahanmuuttoon liittyvä ongelma, esimerkiksi rikokset, niin homma vinksahtaa aina siihen samaan itsekritiikkiin, että ME emme ole tehneet tarpeeksi, ME emme ole kotouttaneet ja taputtaneet tulijoita tarpeeksi ja SEN takia he tekevät sitä, tätä ja tuota.
Eihän ulkomailta muuttavien miesten tekemien seksuaalirikosten tekeminen johdu siitä, että kantaväestö ei osaa kotouttaa tulijoita vaan siitä, että seksuaalirikokset kuuluvat isommassa mittakaavassa kehitysmaiden kulttuuriin. On selvää, että kaikki tulijat eivät raiskaa, mutta raiskaus rikoksena on useimmissa kehitysmaissa ylipäätään hyvä jos rangaistava teko. Monet kehitysmaiden miehet jopa ylpeilevät raiskauksillaan.
Mietitäänpä vielä sanaparia kotoutuminen–kotouttaminen. Kotoutuminen viittaa aivan selvästi siihen, että ihminen itse oma-aloitteisesti kotoutuu ja kotiutuu uuteen asuinmaahansa. Minä ja tuhannet muut suomalaiset olemme kotoutuneet maailmalla uuteen maahan ilman kotouttamista. Kotouttaminen sanana viittaa melko vahvasti siihen, että joku ulkopuolinen, vaikkapa viranomainen, kotouttaa maahanmuuttajan.
Tiedoksi teille sinne jonnekin: ketään ei voi kotouttaa. Tai lapsia ehkä voi, mutta aikuisia miehiä ei voi kotouttaa yhtään mihinkään. Kaikki kotouttamiseen laitettu raha on rahan heittämistä kankkulan kaivoon.

MUT NE TEKEE TÖRKEEN SIISTII SAFKAA !!!!!!
Nimenomaan TÖRKEEN….
Pikkuhousunsa kostuttaneet avuliaat suvakit varmaan kokevat niiden keitokset erinomaisina, suomalaista monin verroin parempina. Saavat lämpimiä aaltoja keskikehoonsa mistä vaan mitä ne tekevät.
Jos kuka on syönyt ravintoloissa, joissa on niiden ruokia, tietää, että ei ne niin kummoisia ole kuin suvakki hurmiossaan uskoo.
Lokan tuomiota ei ole kai julistettu. Jos tosiaan tulee ehdollista niin ihan tämän raportin perusteella mahtaa kaatua ylemmissä oikeusasteissa.
Suomi on ollut vissiin kateellinen Ruotsille jolla on niin viriilejä kemukikkeleitä ja haluaa ehdottomasti tulla samanlaiseksi raiskausmestaksi koska importeeraa ongelmaa jatkuvasti.
Matujen uusin bisness Ruotsissa: notkuvat kuppiloiden edessä ja myyvät ilokaasua varsinkin humalaisille tytöille joilta voi sitten likistää fiffiä kun tyttö on tarpeeksi sekaisin:
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/stockholm/forsaljarna-om-lustgasen-vi-brakar-om-omraden
On se kyllä outoa miten vasemmisto aikoo kontrolloida minkäänlaisten impulssikontrollien omaavien eläimellisen ylikiimaisten muslimimiesten housuissa hulluna pullottavia erektioita VALISTAMALLA ja OHJEISTAMALLA missä tapauksissa raiskaukset eivät ole kovin suotavia. Siinä vasta kunniahimoinen tavoite!
Havainnolistan: Pidä 10 tuhatta apinaa ja gorillaa nälässä, kerää heidät kaikki yhteen paikkaan. Laita lauman keskelle muutama banaani. Sano tiukalla äänensävyllä: näitä banaaneja ette saa ottaa. Totea tiukka valistuksesi ilmiselvä, vääjämätön lopputulos.
TÄYSIN sama asia, vaikkakin tästä nyt vasemmisto ottaa megaherneen nenään ja suuttuvat koska apina ja banaani, eikä seksinälkä ole sama kuin oikea nälkä ja diiba VITTU daaba. Turpakii. Se päivä kun SINUN lapsesi muslimi raiskaa, tulee. Satavarmasti.
”Suomessa ei ehkä ole onnistuttu saamaan kehitysmaista tulleita miehiä ymmärtämään, että raiskaus ei ole Suomessa hyväksyttävää”
Tietävät varmasti, että ei ole Suomessa hyväksyttävää suomalaisten mielestä, mutta islamin mukaan vääräuskoisia tai paljastavasti pukeutuneita naisia saa raiskata ihan vapaasti ja raiskatuksi tuleminen on naisen syy. Turha kuvitella, että heidän aatemaailmaansa ohjaisi suomalaisten ajatustapa.
Ohisalon mielestä heitä ei ole saatu ymmärtämään, mutta hän ei vahingossakaan sano, että he eivät ole ymmärtäneet (vieläkään). Koska emme ole saaneet heitä ymmärtämään, pitää meidän tehdä lisää työtä (haaskata miljoonia) sen eteen, että he ymmärtäisivät.
Sitten laitellaan miljoonia tällaiseen https://www.youtube.com/watch?v=SvIQaIgKiO4
Totta kai tuontiraiskaajat tietävät, ettei se ole Suomessa laillista.
Jos luulisivat olevan, silloinhan he vetäisivät ympärileikatut esiin heti Suomeen tultuaan ja alkaisivat raiskata kaikkien nähden vastaantulevia naisia ja lapsia.
Vaan hepä eivät tee näin, vaan toimivat kuin kotoperäisetkin raiskaajat:
kyttäävät uhriaan pimeässä puistossa tai porttikongissa tahi lyöttäytyvät seuraan ravintolassa teeskennellen mukavaa ja ystävällistä saadakseen uhrin asunnolleen.
Kaiken tämän jälkeen hyvän hallituksemme taholta mäkätetään pokerina, että pitäisi kertoa ettei näin saa tehdä.
Ehkäpä ekaluokkalaisillekin pitäisi ensimmäisenä koulupäivänä aina kertoa, ettei saa tehdä rikoksia, niin rikokset loppuisivat kokonaan parissa sukupolvessa!
”mäkätetään pokerina” 😂😂😂
Kaikkein räikein esimerkki Luihu-Luigeista lienee tapaus kun lähi-itä taustainen mies oli anaaliraiskannut 7v pojan uimahallin altaassa ja lakimies oli puolustanut epäiltyä oikeussalissa mainitsemalla mm. että kyseessä oli seksuaalinen hätätilanne.
Joidenkin lakimiesten kohdalla voisi samalla toimia siten että kun esim. asiakas tuomitaan vaikka 3v ehdottomaan rangaistukseen niin lakimies tuomittaisiin samalla avunannosta ja rikoksen tukemisesta samaan 3v ehdottomaan rangaistukseen.
Vanhassa lakitekstissä joka ob yhä voimassa, mainitaan:
Se joka ei ole oikeus eikä kohtuus ei voi olla lakikaan, kyseisissä tapauksissa tosin olisi oikeus ja kohtuus tuomita myös lakiavustaja.
Suvakin vakiovastaus tähän ongelmaan on se, että raiskaavathan ne kantasuomalaisetkin. Suvakkien käsityksen mukaan se antaa ikään kuin luvan matuille raiskata ja sekaantua alaikäisiin. Ja lisäksi, vaikka tuo prosenttiosuus on noin suuri, niin kaikki matujen tekemät pedofiliat ja raiskaukset ovat yksittäistapauksia suvaitsevaisten mielestä.
Itse asiassa ”Raiskaavathan ne suomalaisetkin!” edustaa outoa logiikkaa, jonka mukaan jos meillä on oma ongelma, ei haittaa tai on jopa suotavaa pahentaa sitä ongelmaa hankkimalla sitä tuontitavarana.
Tällä suvakkilogiikalla pitäisi siis olla tyytyväinen, jos pahan palovamman saatuaan sitä aletaan sairaalassa polttaa laajemmaksi ja syvemmäksi, koska siinähän oli jo palovamma!
Miksihän minusta tuntuu, että siinä kohtaa suvakin logiikka ei enää toimisikaan noin?
Vasemmisto-Suomessahan on jo aika kauan ollut käytäntönä että raiskaustahan ei ole tapahtunut ellei siitä ilmoiteta. Jos siitä ilmoitetaan niin ei silloinkaan ole raiskausta tapahtunut, ilmoituskynnys vaan on madaltunut. Meillä ei siis ole mitään ulkomaalaisten raiskausepidemiaa, meillä on suuri ongelma raiskauksien ilmoittajien kanssa. Tätä vastaan pitää taistella! Meidän täytyy opettaa jo leikkikouluikäisille että KOSKAAN ei saa sanoa kenellekkään kun muslimi on rakastellut ilman lupaa!!!!!!
Kotouttaminen on verrattavissa veden kantamiseen kaivoon.
Esimerkiksi pakolaisten motiivien arvostelu on rasismia.
Kokoomusjohtja Petteri Orpo.
PS.
Muistkaa mitä Orpo sanoi taannoin maahanmuutosta, kokoomus on jo todella myönteinen rajojen täydelle avaamiselle.Kokoomus puhuu työperäisestä, muuta tarkoittaa että 90 % on sosiaalihuollon ”asiakkaita” heti viikon sisällä.
Kumma juttu kun suomalainen menee ulkomaille vaikkapa komennustyöhön, ei tarvitse kotouttaa, vaan ihminen osaa elää asiallisesti maan lakien mukaan erottumatta massasta.
Samoin homma menee suurimmalla osalla planeetan asukkaista.
Jotain vikaa on ryhmissä joilta tuo ei onnistu.
Nämäkin tilastot viittaavat siihen ettei Suomessa ole laadullisesti onnistuttu yhtään sen paremmin maahanmuutossa kuin Ruotsissa. Tietysti Ruotsissa ongelmatkin on pahempia koska haittamamujakin enemmän. Tämän tilaston lisäksi Suomessa kantaväestön ja mamujen väliset erot kouluissa oli OECD-maiden suurimmat. Lisäksi meillä valitellaan, että maahamuuttajien työttömyysprosentit ovat muita pohjoismaita heikoimmat.
Sehän oli joku nettikirjoittelija (nyt en muista nimeä, mutta käsittääkseni on edelleen aktiivinen), joka sai käräjillä tuomion joskus n. 10 vuotta sitten, kun silloin toi esille huolensa ulkomaalaisista raiskaajista. Pitääkö nyt sitten vetää myös Yle ja asiasta huolestunut sisäminsteri oikeuteen?
Se nettikirjoittelija ei muistanut hokea ”ei kaikki”-mantraa joka toisessa lauseessa eikä myöskään hoksannut itsesyyllistää.
Raiskaaminen on sodankäynnin väline ja siitähän tässä on kyse.
Juuri näin.
Vanha ja tehokas, paljon tehokkaampi kuin kuula kalloon, koska äpäristä jää ikuinen kysymysmerkki/riesa jälkipolville.
Neukkulan pomot yllyttivät voimakkaasti raiskaamaan berliiniläisiä 2. maailmansodan loppunäytöksissä, että ylpeilevä arjalaisporukka likaantuisi nöyryytyksen ohella. Tämä on perimmiltään myös muslimien ajatus (huom., ei kaikkien ainakaan tietoinen, vain selvän enemmistön).
Yksi kotiin liittyvä sana on näköjään jäänyt käsittelemättä; KOTIUTTAMINEN.
Kyllä. Kotouttamisesta kotiuttamiseen. Eivät ole kotoutettavissa mutta kotiutettavissa Kyllä. Finnair syöntiin.
Pate on hyvä sosiologi, parempi kuin Suomen ja Ruotsin viranhaltijamummelit yhteensä.
”Ymmärrys” voidaan korvata karkotuksella periaatteella: ”Maassa maan tavalla tai maasta pois!!!”