Kouluvirasto sulkee kolme göteborgilaista koraanikoulua

Ruotsin kouluvirasto sulkee kolme Göteborgissa sijaitsevaa koraanikoulua. 600 oppilasta joudutaan nyt sijoittamaan uudestaan muihin kouluihin.

Somalialaistaustainen islamilainen yhdistys on pyörittänyt Göteborgissa vuosia kolmea koraanikoulua “Römosseskolan”:ia. Lakkautus astuu voimaan ensi kuun lopulla, asiasta kertoo mm. SVT:n uutiset.

Syy lakkautuksille on se, että kouluja pyörittävän yhdistyksen johdon ei katsota olevan sopiva koulujen pyörittämiseen eikä yhdistyksen johto nauti viranomaisten luottamusta. Niin ikään talouspuolen asiat vuosien 2017-2021 aikana ovat olleet perin merkilliset.

Koulujen rehtori oli näiden vuosien aikana ottanut yhdistyksen tililtä ulos 4,5 miljoonaa kruunua omiin käyttötarkoituksiinsa. Hän oli mm. maksanut omia matkoja Somaliaan ja tehnyt miljoonalahjoituksia niin ikään tuntemattomaksi jääneille tahoille Somaliaan.

Yhdistyksen pankkitilit jäädytettiin jo viime keväänä, kun alettiin yhdistyksen ympärillä alettiin epäilemään talousrikoksia.

Yhdistys on saanut veronmaksajien rahaa kymmeniä miljoonia kruunuja koulujen pyörittämiseen.